AlertAtomCiepłownictwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZERopaŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

COP27: Szanse na ustalenie kompensacji emisji dwutlenku węgla są nikłe

Uczestnicy szczytu klimatycznego COP27 mieli kontynuować rozmowy o globalnym handlu kompensacjami emisji CO2. Jak informuje Reuters, nadzieje na ustalenie wspólnej drogi dla wszystkich państw są nikłe.

Kolejne dni szczytu klimatycznego ONZ w egipskim Szarm El-Szejk przynoszą informacje o nikłych szansach na porozumienia państw w sprawie globalnego planu kompensacji emisji dwutlenku węgla. Termin na określenie wspólnej polityki mija w 2023 roku.

Kompensacja emisji CO2 polega na zrównoważeniu produkcji gazów cieplarnianych, przez inwestowanie w projekty wspierające środowisko. Porozumienie, nad którym pracują negocjatorzy i eksperci w Szarm El-Szejk dotyczy tego, na jakich warunkach kraje i firmy mogą osiągać cele klimatyczne przy sprzedaży tzw. kredytów kompensacyjnych na rynkach prywatnych. Przykładem jest sprzedaż paliwa i kompensacja przez dystrybutora, emisji konsumenta przez kredyt np. węglowy. Zgodnie z nim, przedsiębiorstwo inwestuje w „zielone” przedsięwzięcia, redukując ślad węglowy.

Państwa muszą ustalić kto kwalifikuje się do takich rozwiązań, jakie mają być zasady oraz jak zapewnić realny wpływ takich działań.

Szczyt klimatyczny w Glasgow

Na zeszłorocznym szczycie ONZ w Glasgow państwa członkowskie uzgodniły ogólne zasady dla rynku uprawnień emisjami dwutlenku węgla. Natomiast pozostałe ustalenia miały spaść na COP27, ale jak podaje Reuters, nic nie wskazuje na dopięcie porozumienia.

Reuters/Maria Andrzejewska

RAPORT: Kryzys, wojna i wojenki na COP27


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X