Do końca roku Gazprom przedstawi nowy model finansowania Nord Stream 2

15 listopada 2016, 06:30 Alert
Nord Stream
(Nord Stream AG)

Ze względu na niemożliwość stworzenia konsorcjum poświęconego realizacji kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2, rosyjski Gazprom zapowiada przedstawienie nowego modelu, który pozwoli sfinansować ten nowy gazociąg z Rosji do Niemiec.

9 listopada Gazprom rozwiązał porozumienie o powołaniu konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem partnerów europejskich: BASF, E.on, Engie, Shell, OMV. Zakwestionował je polsku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zmuszając strony do poszukiwania nowego rozwiązania.

Przedstawiciele Gazpromu zapewniają o tym, że „mają plan B”, który przedstawią do końca roku. Prezes Aleksiej Miller cytowany przez TASS zadeklarował, że nowy model finansowania przedstawi przed końcem 2016 roku. Koszt projektu jest szacowany obecnie na 11 mld dolarów.

Gazociąg ma według pierwotnych planów osiągnąć przepustowość 55 mld m3 rocznie i być gotowy w 2019 roku. Ma pozwolić na dostarczanie gazu z Rosji przez Niemcy do Europy Środkowo-Wschodniej z pominięciem dotychczasowego szlaku ukraińskiego. Z tego powodu budzi opór krajów regionu. Zwolennicy projektu w Europie Zachodniej przekonują, że jest to przedsięwzięcie czysto ekonomiczne. Krytycy ostrzegają, że nowy gazociąg może być narzędziem polityki Kremla.

Natural Gas World/TASS