MAE: Jesteśmy w stanie zaoszczędzić o wiele więcej gazu i ropy, niż wydobywa Rosja

7 czerwca 2022, 14:45 Alert

Podczas konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej w duńskim Sønderborgu, szef działu efektywności energetycznej MAE Brian Motherway przekonywał, że dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań możliwe jest zaoszczędzenie znacznie większych ilości ropy i gazu, niż wynosi wydobycie i import z Rosji do Europy.

Fot. Mariusz Marszałkowski
Fot. Mariusz Marszałkowski

Potencjał efektywności energetycznej

Motherway powiedział, że wojna w Ukrainie spowodowała, że w Europie intensywnie rozpoczęła się dyskusja skąd brać surowce energetyczne, aby zastąpić dostawy z Rosji. – Temat efektywności energetycznej, dotychczas pomijany przez polityków i decydentów, nagle wyrasta na jedno z rozwiązań. Nie chodzi tylko o to, skąd pozyskać surowce, ale też jak je wykorzystać w najbardziej efektywny sposób. To obniży emisje i zależność od surowców kopalnych, ale także obniży ceny energii dla konsumentów – przekonywał.

– Do 2030 roku, stosując metody oszczędzania energii, jesteśmy w stanie zaoszczędzić 30 mln baryłek ropy dziennie oraz 650 mld m szesc. gazu rocznie, czyli trzy razy więcej ropy, niż Rosja wydobywa dziennie, i cztery razy więcej gazu, niż wynosi rosyjski import do Europy. W przypadku gospodarstw domowych, efektywność energetyczna będzie przynosić roczne oszczędności w wysokości 650 mld euro – wyliczał Brian Motherway.

Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński