AGH była gospodarzem szczytu NATO-Ukraina dotyczącego innowacyjnych technologii wojskowych

7 czerwca 2024, 15:30 Alert

W Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) odbyła się konferencja NATO-Ukraine Defense Innovators Forum. Dyskutowano na temat zastosowania nowych technologii na współczesnym polu walki, również na Ukrainie. W trakcie wydarzenia odbył się hackathon, którego celem było opracowanie systemów detekcji i rozpoznania obiektów.

fot. Devon Bistarkey, The Defense Innovation Unit

W Akademii Górniczo-Hutnicznej odbyło się wydarzenie NATO-Ukraine Defense Innovators Forum. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego. W szczycie wzięło udział 400 gości z 17 krajów, wśród nich znaleźli się interesariusze branży obronności, technologii i reprezentanci ponad 100 startupów. Organizatorami wydarzenia byli Defense Innovation Unit (DIU), ukraiński rządowy Klaster Rozwoju Technologii Obronnych Brave1 i polskie ministerstwo obrony narodowej przy współpracy z AGH w Krakowie.

Główną tematyką dyskusji było wykorzystanie technologii bezzałogowych i wsparcia Ukrainy. Oprócz paneli dyskusyjnych w trakcie wydarzenia odbył się hackathon bezzałogowców i warsztaty dla startupów.

– Zgromadzenie wszystkich odpowiednich partnerów w jednym miejscu, aby rozwiązywać kluczowe potrzeby, stanowi model konstruktywnej współpracy nad obecnymi i przyszłymi wyzwaniami operacyjnymi – powiedział w trakcie wydarzenia David van Weel, asystent sekretarza generalnego NATO z jednostki realizującej zadania w obszarze innowacji. – Forum zbliżyło naszych ukraińskich partnerów i sojuszników, aby pomóc Ukrainie dzisiaj i wzmocnić siły sojusznicze jutro – dodał.

Wspomniany hackathon trwał 48 godzin i startowały w nim zespoły z ośmiu krajów: Polski, Kanady, Ukrainy, Holandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Estonii i Stanów Zjednoczonych. Ich zadaniem było zaprojektowanie automatycznych wizualnych systemów naprowadzania dla bezzałogowych systemów powietrznych, głównie detekcji i rozpoznawania obiektów. Zwyciężył zespół Sensorama Lab/KEF Robotics, składający się z obywateli Ukrainy i Norwegii. Efektem pracy zwycięzców jest rozwiązanie zapewniające automatyczną zdolność do identyfikacji obiektów przy ograniczonych danych. Drużyna otrzymała nagrodę w wysokości 50 tysięcy dolarów. Nagroda za drugie miejsce wyniosła 15 tysięcy dolarów, a za trzecie 10 tysięcy. Pozostałe zespoły otrzymały nagrodę pieniężną w wysokości pięciu tysięcy dolarów.

fot. Devon Bistarkey, The Defense Innovation Unit

– To wydarzenie sprzyjało ważnej, międzynarodowej i międzyorganizacyjnej współpracy na rzecz wsparcia Ukrainy – powiedział pułkownik Korpusu Piechoty Morskiej USA, Glenn McCartan, szef DIU w Europejskim Dowództwie USA. – Naszym celem jest dostarczenie rozwiązania w ciągu godzin i dni, a nie miesięcy i lat. Dzięki temu hackathonowi zobaczyliśmy, że gdy sojusz jednoczy się wokół wspólnej sprawy i dzieli zasoby oraz wiedzę, może dostarczać rozwiązania szybko i efektywnie.

W trakcie wydarzenie doszło do podpisania porozumienia Akademii Górniczo Hutniczej z Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA).

Celem DIANA jest zapewnienie firmom zasobów, rad i wskazówek w celu opracowania technologii będących odpowiedzią na krytyczne wyzwania w zakresie obronności i bezpieczeństwa.

Akademia Górniczo Hutnicza / Marcin Karwowski

Czy Tarcza Wschód ochroni Polskę? Spięcie