AlertBezpieczeństwoInnowacje

AGH była gospodarzem szczytu NATO-Ukraina dotyczącego innowacyjnych technologii wojskowych

fot. Devon Bistarkey, The Defense Innovation Unit

W Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) odbyła się konferencja NATO-Ukraine Defense Innovators Forum. Dyskutowano na temat zastosowania nowych technologii na współczesnym polu walki, również na Ukrainie. W trakcie wydarzenia odbył się hackathon, którego celem było opracowanie systemów detekcji i rozpoznania obiektów.

W Akademii Górniczo-Hutnicznej odbyło się wydarzenie NATO-Ukraine Defense Innovators Forum. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego. W szczycie wzięło udział 400 gości z 17 krajów, wśród nich znaleźli się interesariusze branży obronności, technologii i reprezentanci ponad 100 startupów. Organizatorami wydarzenia byli Defense Innovation Unit (DIU), ukraiński rządowy Klaster Rozwoju Technologii Obronnych Brave1 i polskie ministerstwo obrony narodowej przy współpracy z AGH w Krakowie.

Główną tematyką dyskusji było wykorzystanie technologii bezzałogowych i wsparcia Ukrainy. Oprócz paneli dyskusyjnych w trakcie wydarzenia odbył się hackathon bezzałogowców i warsztaty dla startupów.

– Zgromadzenie wszystkich odpowiednich partnerów w jednym miejscu, aby rozwiązywać kluczowe potrzeby, stanowi model konstruktywnej współpracy nad obecnymi i przyszłymi wyzwaniami operacyjnymi – powiedział w trakcie wydarzenia David van Weel, asystent sekretarza generalnego NATO z jednostki realizującej zadania w obszarze innowacji. – Forum zbliżyło naszych ukraińskich partnerów i sojuszników, aby pomóc Ukrainie dzisiaj i wzmocnić siły sojusznicze jutro – dodał.

Wspomniany hackathon trwał 48 godzin i startowały w nim zespoły z ośmiu krajów: Polski, Kanady, Ukrainy, Holandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Estonii i Stanów Zjednoczonych. Ich zadaniem było zaprojektowanie automatycznych wizualnych systemów naprowadzania dla bezzałogowych systemów powietrznych, głównie detekcji i rozpoznawania obiektów. Zwyciężył zespół Sensorama Lab/KEF Robotics, składający się z obywateli Ukrainy i Norwegii. Efektem pracy zwycięzców jest rozwiązanie zapewniające automatyczną zdolność do identyfikacji obiektów przy ograniczonych danych. Drużyna otrzymała nagrodę w wysokości 50 tysięcy dolarów. Nagroda za drugie miejsce wyniosła 15 tysięcy dolarów, a za trzecie 10 tysięcy. Pozostałe zespoły otrzymały nagrodę pieniężną w wysokości pięciu tysięcy dolarów.

fot. Devon Bistarkey, The Defense Innovation Unit

– To wydarzenie sprzyjało ważnej, międzynarodowej i międzyorganizacyjnej współpracy na rzecz wsparcia Ukrainy – powiedział pułkownik Korpusu Piechoty Morskiej USA, Glenn McCartan, szef DIU w Europejskim Dowództwie USA. – Naszym celem jest dostarczenie rozwiązania w ciągu godzin i dni, a nie miesięcy i lat. Dzięki temu hackathonowi zobaczyliśmy, że gdy sojusz jednoczy się wokół wspólnej sprawy i dzieli zasoby oraz wiedzę, może dostarczać rozwiązania szybko i efektywnie.

W trakcie wydarzenie doszło do podpisania porozumienia Akademii Górniczo Hutniczej z Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA).

Celem DIANA jest zapewnienie firmom zasobów, rad i wskazówek w celu opracowania technologii będących odpowiedzią na krytyczne wyzwania w zakresie obronności i bezpieczeństwa.

Akademia Górniczo Hutnicza / Marcin Karwowski

Ekspert tłumaczy z czego bierze się wzrost cen energii (WIDEO)


Powiązane artykuły

Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...
Górnik, złoto. Źródło: Freepik

Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?

Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego...

Niewolnicy składają rosyjskie drony. Werbuje ich Grupa Wagnera

Rosyjska fabryka dronów w Ałabudze działa dzięki pracy przymusowej. Angażowani są zarówno studenci, jak i kobiety z Afryki oraz Azji...

Udostępnij:

Facebook X X X