Koniec energetyki jądrowej we Francji

24 lipca 2015, 07:10 Alert

(AFP/Teresa Wójcik)

Zgodnie z ustawą przyjętą przez francuski parlament 22 lipca, energetyczne bloki nuklearne w tym państwie do 2025 r. zmniejszą produkcje prądu o 50 proc. (obecnie wytwarzają 75 proc. mocy zainstalowanej).

Francja dotychczas była znana, jako kraj, gdzie wytwarzanie energii i bezpieczeństwo energetyczne było zależne głównie od energetyki jądrowej. Teraz ma się to zacząć szybko zmieniać. Ta sama ustawa przewiduje, że do 2050 r. Francja będzie zużywać o połowę energii mniej. To nazywa się zwiększeniem efektywności energetycznej.

Aby osiągnąć ten ambitny cel, władze Francji przewidują kombinacje ulg podatkowych i wytycznych, co ma zapewnić, aby w gospodarce zapoznano się ze standardami efektywności energetycznej. Minister ochrony środowiska Ségolene Royal oświadczyła, że pragnie, aby Francja stała się państwem będącym przykładem zdrowego środowiska. Dodała też, że reformy, które zapewnią realizację tego celu jednocześnie pozwolą w ciągu najbliższych trzech lat stworzyć 100 tys. nowych miejsc pracy w sektorze ekologicznym.

Nowa ustawa ekologiczna przyjęta przez francuski parlament przewiduje do 2030 r. zmniejszenie zużycia we Francji zmniejszenie paliw kopalnych o 30 proc. w porównaniu do stanu z 2012 r.oraz o 40 proc. niższą emisje gazów cieplarnianych wobec emisji w 1990 r.

Aby zrealizować te trudne cele, parlament francuski musi, co pięć lat określać dopuszczalne granice emisji, CO2 dla każdej gałęzi gospodarki.  Opłata karna za emisję, CO2, która została wprowadzona w ub.r. obecnie została mocno zwiększona. W 2016 r. będzie wynosić 22 euro za tonę, a w 2030 r. – zostanie podwyższona do 100 euro.

Władze francuskie zdecydowały się zredukować produkcję energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych, co było m.in. jednym z wyborczych zobowiązań obecnego prezydenta Francji, François Hollande’a. Według danych Eurostatu, we Francji jest 58 czynnych reaktorów w 19 elektrowniach atomowych.

Według raportu z 2013 r. elektrownie te wyprodukowały 423.685 GWh, czyli czterokrotnie więcej niż Niemcy, drugie z kolei na liście europejskie państwo produkujące energię elektryczną w elektrowniach jądrowych (97.290 GWh w 2012 r.) . Ale ta sytuacja we Francji już zaczęła się zmieniać, jest przygotowana lista wyłączania z produkcji poszczególnych elektrowni nuklearnych. Na początku listy są najstarsze, które będą wyłączane z ruchu – wg najbardziej optymistycznych planów – już w 2016 r. – To jest koniec nadmiernego korzystania z energii jądrowej – stwierdził jeden z posłów Zielonych w parlamencie Francji.