Rusza dziewiąta edycja konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty” organizowanego przez TGE

16 marca 2023, 12:15 Alert

15 marca 2023 roku Towarowa Giełda Energii ogłosiła dziewiątą edycję Konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, w ramach którego nagradzane są najlepsze materiały minionego roku dotyczące rynków energii, gazu i OZE. W tegorocznej odsłonie Konkursu dziennikarze zawalczą o nagrody w nowych kategoriach. Patronat honorowy nad plebiscytem objęli minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. W tym roku inicjatywę wspiera także jeszcze liczniejsze grono Partnerów: Tauron, Fortum Power and Heat, Gaz-System, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych, Polska Grupa Energetyczna, PKP Energetyka, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Respect Energy oraz Veolia.

– Na przestrzeni ostatnich kilku lat parokrotnie zmieniała się nasza perspektywa postrzegania rzeczywistości, a plany były weryfikowane i korygowane zarówno w wymiarze społecznym, jak i rynkowym. Nie inaczej było także w 2022 roku, w którym to musieliśmy się zmierzyć z zupełnie nowymi zjawiskami, często trudnymi do opisania. Dlatego tak istotne jest, aby dziennikarski „głos” był rzetelny i zgodny z prawdą. To właśnie obiektywne media otwierają przeciętnego Kowalskiego na świat. Cieszę się zatem, że już po raz dziewiąty będziemy mogli nagrodzić najbardziej zasłużone dla branży energetycznej osoby, które swoją ciężką pracą przyczyniają się do upowszechniania wiedzy na tematy ważne – mówi Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii.

– Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę dla naszej branży trwa nieustanny sprawdzian. Wciąż mierzymy się z wyzwaniami związanymi z kryzysem energetycznym, niespotykanym w skali dziesięcioleci. W obliczu fali dezinformacji i fake newsów rzetelna praca dziennikarzy jest dla nas nieocenionym wsparciem, a „Platynowe Megawaty” od lat są symbolem wysokiej jakości dziennikarstwa – podkreśla Paweł Pikus, dyrektor departamentu elektroenergetyki i gazu w ministerstwie klimatu i środowiska.

Walka o (nowy) tytuł

Konkurs jest organizowany z myślą o przedstawicielach mediów ogólnopolskich i regionalnych, którzy jako autorzy materiałów prasowych, radiowych, telewizyjnych, internetowych, a także m.in. podcastów przybliżają czytelnikom zawiłości związane z sektorem energetycznym. I o ile ten aspekt wpisany jest na stałe w DNA plebiscytu, o tyle z roku na rok ewoluuje jego formuła, co jest wynikiem zmieniającego się świata oraz samych mediów. Edycja 2022 może się więc poszczycić zupełnie nowymi kategoriami,
w ramach których dziennikarze zawalczą i o tytuły, i o nagrody pieniężne. Są to:
• Dziennikarz Roku 2022 (nagroda główna),
• Najlepszy materiał na temat transformacji energetycznej w 2022 roku (wyróżnienie),
• Najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku (wyróżnienie),
• Najlepszy materiał na temat branży energetycznej w mediach regionalnych w 2022 roku (wyróżnienie),
• Najlepszy materiał audiowizualny na temat branży energetycznej w 2022 roku (wyróżnienie),
• Najlepszy materiał newsowy na temat branży energetycznej w 2022 roku (wyróżnienie).

Dziennikarskie podsumowanie 2022 roku

Dziewiąta edycja rusza 15 marca i potrwa do 12 kwietnia 2023 r. W tym czasie zarówno autorzy publikacji (dziennikarze), jak i kolegia redakcyjne, członkowie Kapituły Konkursu czy przedstawiciele TGE mogą zgłaszać opublikowane między 1 stycznia a 31 grudnia 2022 r. materiały, które traktowały o energii elektrycznej, gazie, odnawialnych źródłach energii, ciepłownictwie itp. Jednym słowem – pod lupę brana jest szeroko rozumiana tematyka energetyczna.

Co liczy się przy wyborze laureatów? Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą przedstawiciele Patronów, Partnerów oraz Organizatora, oceni wszystkie zgłoszone prace, biorąc pod uwagę m.in. wartość informacyjną materiału, jego poprawność merytoryczną, formę i czytelność wypowiedzi, a także walory publicystyczno-edukacyjne. Zwycięskie publikacje ma bowiem cechować jasność przekazu, obiektywizm oraz przestrzeganie zasad etyki. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się w maju 2023 roku, podczas uroczystej gali. Szczegóły Konkursu znajdują się na stronie www.tge.pl w zakładce Konkurs Platynowe Megawaty, a dodatkowych informacji udziela Biuro Prasowe TGE pod adresem press@tge.pl. Serdecznie zapraszamy do udziału w plebiscycie.

Towarowa Giełda Energii/Michał Perzyński