Świrski dla „Rz”: Polska długoterminowej potrzebuje polityki energetycznej

23 lutego 2018, 08:15 Atom

Na temat przyszłego miksu energetycznego Polski oraz perspektyw dla inwestycji budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju mówił w programie #RZECZoBIZNESIE prof. Konrad Świrski, wykładowca Politechniki Warszawskiej i prezes Transition Technologies.

Za mały udział OZE

Według gościa programu „Rzeczpospolitej” brakuje nam ogólnonarodowej polityki energetycznej i w efekcie problemy strategiczne związane z miksem energetycznym dalej są otwarte i w kolejnych latach będą się pogłębiać. Jak podkreślił, na energetykę trzeba patrzeć w perspektywie 20-30 letniej.

Według prof. Świrskiego źródła OZE powinny niebawem mieć 30-procentowy udział w naszym miksie energetycznym, ale trzeba też wypełnić brakującą lukę związaną z ograniczaniem energetyki węglowej np. przez źródła gazowe albo przez elektrownię jądrową. Jednak jak zaznaczył, obie te opcje są problematyczne, bo w przypadku budowy nowych źródeł gazowych będziemy zmuszeni do zwiększania importu błękitnego paliwa, a budowa bloków jądrowych idziemy wbrew trendom światowym, bo świat idzie zupełnie w inną stronę niż budowa wielkich instalacji.

Co dalej z atomem?

Według prof. Świrskiego powstanie w Polsce elektrowni jądrowej stoi pod wielkim znakiem zapytania, nawet jeśli zapadnie pozytywna decyzja rządu w tej sprawie. – Wszyscy inwestorzy zainteresowani są rzeczą, która jest prosta, szybka i wymienialna. Nikt nie jest zainteresowany czymś, co jest skomplikowane i działa przez 40 lat. Za 10 lat może się pojawić regulacja z UE, która zamknie elektrownie jądrowe – powiedział Konrad Świrski w programie #RZECZoBIZNESIE. Jak tłumaczył, świat przechodzimy z wielkich scentralizowanych elektrowni w kierunku małych czy zdecentralizowanych, powtarzalnych prosto budowanych instalacji.

Jeśli chodzi o osiągnięcie przez nasz kraj wymaganego poziomu udziału źródeł OZE w miksie energetycznym, to jedynym rozwiązaniem według prof. Świrskiego są inwestycje w morską energetykę wiatrową.

Rzeczpospolita