Kontrakt BAE Systems na dostawy CV90 dla Norwegii

4 grudnia 2014, 12:00 Bezpieczeństwo

Kontrakt BAE Systems Hägglunds dotyczący dostawy CV90 dla Norwegii jest realizowany zgodnie z harmonogramem, spełniając wymogi jakości w ramach założonych kosztów – informuje spółka w komunikacie.

CV90.

Trzeci wariant CV90, pojazdu wielozadaniowego – który znany jest w Norwegii jako MultiC – został dostarczony w ubiegłym tygodniu Norwegii, zgodnie z uzgodnionym terminarzem kontraktu. Wcześniej w bieżącym roku, pierwszy wóz w drugim wariancie, inżynieryjnym (STING), został przekazany odbiorcy w zakładach BAE Systems Hägglunds w Örnsköldsvik, w Szwecji, także zgodnie z założonym harmonogramem i budżetem.

„Norwegia będzie posiadać CV90 nowej generacji i najbardziej nowoczesny na świecie bojowy wóz piechoty; to sprawdzone rozwiązanie charakteryzujące się niewielkim stopniem ryzyka. Jesteśmy dumni, że od 2015 nasze Wojska Lądowe będą posiadały na wyposażeniu CV90 w pięciu różnych konfiguracjach – na czas i zgodnie z budżetem”, powiedział pułkownik Ragnar Wennevik, szef projektu CV90 dla Wojsk Lądowych Norwegii.

Dwa i pół roku po podpisaniu w Oslo kontraktu z Norwegią, dotyczącego modernizacji i produkcji 144 opancerzonych wozów bojowych CV90, BAE Systems Hägglunds dostarczyła pierwsze trzy z pięciu różnych wariantów.

Kontrakt BAE Systems Hägglunds z Norwegią obejmuje modernizację floty używanej przez Wojska Lądowe Norwegii, składającej się z 103 wozów CV90 i wyprodukowanie 41 nowych pojazdów. Dzięki temu Wojska Lądowe będą posiadały 144 najnowocześniejsze CV90 w różnej konfiguracji o zwiększonych zdolnościach – ochrony, przeżywalności, świadomości sytuacyjnej, rozpoznania i interoperacyjności – przystosowanych do działania na polu walki i scenariuszach podczas konfliktów w przyszłości.

Kompletne zamówienie obejmuje 144 pojazdy – 74 bojowe wozy piechoty, 21 wozów rozpoznania, 15 wozów dowodzenia, 16 wozów inżynieryjnych, 16 wozów wielozadaniowych i 2 do szkolenia kierowców. Pojazdy wielozadaniowe mogą wykonywać różne zadania, w tym samobieżnego moździerza i logistyczne.

Od pierwszego dnia Norwegia i BAE Systems Hägglunds są niezwykle zaangażowane w realizację kolejnych etapów programu. W celu realizacji kontraktu, BAE Systems Hägglunds prowadzi ścisłą współpracę z norweskim klientem w ramach kompleksowego programu współpracy przemysłowej, który jest częścią kontraktu zakupu pojazdów.

Źródło: BAE Systems