Kontrwywiad NATO będzie szkolony w Krakowie

0
20

(Press TV/Die Welt/Patrycja Rapacka)

NATO jest w pełni nastawione na otwarcie nowego centrum szkoleniowego oficerów kontrwywiadu państw sojusz w celu realizowania nauki ekspertów w dziedzinie działań wywiadowczych oraz antyterrorystycznych. Wspomniane centrum ma powstać jeszcze w 2015 roku. Decyzja ma związek z obecnym napięciem między zachodnim sojuszem wojskowym, a Federacją Rosyjską.

Niemiecki tygodnik Die Welt am Sonntag poinformował w niedzielę 4 października 2015 roku, że od 40 do 70 oficerów będzie stacjonowało z instytucji natowskiej o nazwie Counter Intelligence Center of Excellence. Jednostka ma być zlokalizowana w południowej części Krakowa.

Polska i Słowacja podpisały memorandum  o stworzeniu natowskiego centrum pod koniec października, zgodnie z którym 10 państw członkowskich będzie zaangażowane w instalacje struktur w Polsce.

W zeszłym miesiącu, NATO otworzyło swoje centra dowodzenia także w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Rumunii oraz w Bułgarii. Aleksander Gruszko, stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy NATO, stwierdził, że powyższe działania będą paliwem dla dotychczasowej sztucznej konfrontacji  NATO w Moskwą.

W sobotę 3 października 2015 roku, NATO rozpoczęło największe ćwiczenia wojskowe dekady – Trident Juncture 2015. Ponad 36 tysięcy żołnierzy oraz cywilów bierze udział w grze wojskowej, uwzględniającej do przestudiowania 130 planów z udziałem 16 helikopterów, 60 statków oraz okrętów podwodnych. Manewry potrwają do 6 listopada 2015 roku.

Napięcie między państwami NATO a Federacją Rosyjską pogłębia się. Kryzys ukraiński dalej przeciąga się w czasie nie formułując upragnionego przez Ukraińców finału, którym byłoby odzyskanie Krymu oraz wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. Na relacje NATO-Moskwa zapewne ma wpływ także obecny konflikt w Syrii, w który zaangażowała się Rosja oficjalnie od września 2015 roku. Członkowie NATO oraz Kreml stoją po przeciwstawnych stronach odnośnie stosunku do sytuacji w Syrii. NATO stara się w miarę możliwość wprowadzać wiele instrumentów (np. manewry, centra szkoleniowe) na obszarach państw Europy Środkowo-Wschodniej w celu m.in. pokazania swojego zaangażowania w obronę i budowę bezpieczeństwa Europy Wschodniej.

Więcej informacji:

Kommersant: Rosja przystępuje do III wojny światowej (WIDEO)

Wójcik: Wojna w Syrii z ropą w tle

Boeing i BAE zaopatrzą amerykańskie F-15