Masowe pochówki w Kopalni Bogdanka, czyli nowe bajki Rosji

4 marca 2023, 07:00 Alert

Pełnomocnik rządu ds. przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn ostrzega, że rosyjska propaganda rozprzestrzenia nieprawdziwe informacje o masowych pochówkach żołnierzy ukraińskich i najemników zagranicznych na terenie Kopalni Bogdanka.

fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

– Rosyjska propaganda kolportuje kłamstwa o rzekomych masowych pochówkach na terenie kopalni Bogdanka (woj. lubelskie) ciał – często zbezczeszczonych – ukraińskich żołnierzy, a także wspierających Ukrainę zagranicznych najemników, w tym z Polski – czytamy w informacji pełnomocnika Żaryna.

– Żaryn podał, że kłamstwo to wprowadził do obiegu rosyjski propagandysta Rusłan Ostaszko. Nieprawdziwą wiadomość podał na swoim profilu w Telegramie a potem „zgodnie z modus operandi propagandy Kremla” została ona powielona przez inne kanały rosyjskiego systemu dezinformacji – wyjaśnił. Minister w KPRM ocenił, że ta kampania realizuje cele rosyjskiej walki informacyjnej przeciwko Polsce a także Ukrainie – czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Inwazja Rosji na Ukrainie trwa od lutego 2022 roku. Ukraińcy bronią się i przygotowują do kontrofensywy, korzystając ze wsparcia politycznego oraz materialnego Zachodu, w tym Polski. Polacy nie biorą jednak udziału w działaniach zbrojnych.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik