Lubelski Węgiel „Bogdanka”, najnowocześniejsza kopalnia węgla kamiennego w Polsce wchodząca w skład Grupy Enea, wyprodukowała okrągłą, 150-milionową, tonę węgla handlowego.
W ciągu ponad 35 lat wyprodukowaliśmy łącznie już 150 mln ton węgla handlowego. Ta okrągła liczba pokazuje skalę działalności firmy i jej znaczenie rynkowe. Należy przy tym pamiętać, że wydobycie węgla surowego było w tym czasie odpowiednio wyższe – powiedział Sławomir Karlikowski, p.o. Prezesa Zarządu i Zastępca Prezesa Zarządu ds. Produkcji – Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego LW Bogdanka S.A.
To kolejny symboliczny wynik lubelskiej kopalni. Niedawno spółka informowała o tym, że w Stefanowie – na jednym z trzech pól wydobywczych Bogdanki – wyjechał szybem 2.1- milionowy skip urobku. Skip to skrzynia służąca do pionowego transportu węgla surowego zdolna pomieścić jednorazowo 40 ton urobku, czyli węgla przed procesami oczyszczania w zakładach przeróbczych.
Do aktualnej rocznej zdolności produkcyjnej lubelska kopalnia dochodziła stopniowo. W ostatnich latach roczna produkcja węgla w Bogdance wynosiła około 9 mln ton. Zgodnie ze strategią firmy, średnioroczna produkcja w latach 2016-2025 będzie wynosić 9,2 mln ton. Po trzech kwartałach 2017 udział Bogdanki w rynku sprzedaży węgla energetycznego kształtował się na poziomie 17,7% a w rynku węgla energetycznego do energetyki zawodowej na poziomie 25,5%.
Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. jest jedyną kopalnią wydobywającą węgiel kamienny w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Spółka prowadzi eksploatację w granicach obszaru górniczego Puchaczów V, na terenie o powierzchni 73 km2. Posiada trzy pola wydobywcze: w Bogdance, w Nadrybiu i w Stefanowie. Jesienią 2017 roku spółka otrzymała od Ministra Środowiska koncesję na wydobycie węgla kamiennego ze złoża Ostrów w obszarze górniczym Ludwin.
LW Bogdanka