Kopalnia Sośnica może uniknąć likwidacji

3 lipca 2018, 07:15 Alert

Należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Sośnica, która jest z liście zakładów przeznaczonych do zamknięcia, może uniknąć likwidacji – donosi „Rzeczpospolita”.

fot. pixabay.com

Kopalnia Sośnica znalazła się w wykazie jednostek wydobywczych węgla, które mają być przeniesione do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w notyfikowanym przez Komisję Europejską w listopadzie 2016 roku programie pomocowym dla sektora węgla kamiennego. Jednak już wówczas Polska Grupa Górnicza, do której należy zakład zapowiadała, że ostateczna decyzja dotycząca funkcjonowania kopalni Sośnica zostanie podjęta po pierwszym półroczu 2018 r. i będzie uzależniona od wyników i oceny jej rentowności.

Na początku czerwca prezes PGG Tomasz Rogala informował, że wyniki kopalni Sośnica są „bardzo pozytywne” i deklarował, że decyzja o przyszłości kopalni ma zapaść po analizie jej wyników za ubiegły rok i pierwsze półrocze br.

„Rz” przypomina, że w ubiegłym roku Sośnica miała najgorsze wyniki PGG, notując stratę na każdej tonie sprzedanego węgla na poziomie 124 zł. Jak pisze dziennik rosnące ceny węgla oraz poprawa wydajności pracy sprawiły jednak, że kopalnia przynosi zyski. W tej sytuacji, według informacji dziennika, PGG chce pozostawić zakład w swoich strukturach.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej” w połowie lipca przedstawiciele resortu energii oraz PGG mają rozmawiać z KE w sprawie wykreślnie kopalni Sośnica z listy zakładów przeznaczonych do likwidacji. Gazeta zaznacza, że dalsze funkcjonowanie tej Kopalni jest istotne z punktu widzenie realizacji napiętych planów wydobywczych PGG.

Rzeczpospolita/CIRE.PL