Sawicki o Turowie: Do porozumienia jeszcze daleko

25 czerwca 2021, 07:20 Energetyka
Piotrowski Turów Kopalnia Węgla Brunatnego
Kopalnia Turów. Fot.: Ministerstwo Energii

– Słyszymy, że do porozumienia jeszcze daleko i nie zostanie ono zawarte w ciągu tygodnia czy dwóch, ale raczej w ciągu miesiąca lub dwóch. Kara pieniężna, o którą wnioskowali Czesi, cały czas nad nami wisi – powiedział redaktor BiznesAlert.pl Bartłomiej Sawicki w rozmowie z Polskim Radiem 24.

Pytany w radiowej Jedynce o możliwy termin rozwiązania sporu wokół Turowa, wicepremier Jacek Sasin ocenił, że „sytuacja jest trudna”. – Nie chciałbym być przesadnym optymistą. W Czechach trwa kampania wyborcza i kwestie środowiskowe, w tym sprawa Turowa, które są częścią tej kampanii – stwierdził. – To nie ułatwia dojścia do porozumienia – dodał.

– Niepokojące jest to, co powiedział wczoraj pan premier Sasin o tym, że negocjacje mogą się wydłużyć. Jest to niepokojące w kontekście tego, co zrobili w ubiegłym tygodniu Czesi. Już oficjalnie zawnioskowali o ukaranie Polski za niezrealizowanie środków tymczasowych zasądzonych wcześniej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział.

Sawicki uważa, że niepokojące jest również to, że decyzja dotycząca ukarania Polski – Czesi wnioskują o karę pięciu milionów euro za każdy dzień opóźnienia w zamknięciu kopalni – może zapaść praktycznie w każdym momencie.

– A z drugiej strony słyszymy, że do porozumienia jeszcze daleko i nie zostanie ono zawarte w ciągu tygodnia czy dwóch, ale raczej w ciągu miesiąca lub dwóch. Ta kara cały czas nad nami wisi – dodał redaktor.

Źródło: PolskieRadio24.pl

Kurtyka: W rozmowach z Czechami jest jeszcze sporo punktów, w których się różnimy