PGE GiEK podaje, że Kopalnia Turów realizuje zapisy decyzji środowiskowej, którą zaskarżyli czescy i niemieccy ekolodzy oraz miasto Zittau. Wśród nich są ochrona wód, ochrona przed hałasem, ochrona powietrza oraz rekultywacja.
PGE GiEK, spółka zarządzająca Kopalnią Turów podaje, że wszystkie zapisy decyzji środowiskowej wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska są realizowane zgodnie z podpisanym porozumieniem. Działania obejmują inwestycje proekologiczne ograniczające wpływ kopalni na środowisko naturalne i gwarantujące prowadzenie działalności z zasadą zrównoważonego rozwoju. – Wszystkie warunki, zapisane w decyzji zostały wypracowane i zaakceptowane przez Republikę Czeską i Republikę Federalną Niemiec m.in. w trakcie konsultacji transgranicznych przeprowadzonych w ramach oceny oddziaływania na środowisko. Na realizację działań w ramach decyzji środowiskowej Kopalnia Turów przeznaczyła tylko do tej pory 42 mln zł – czytamy w komunikacie PGE.
– […] Realizacja przez Kopalnię Turów zapisów decyzji środowiskowej jest dla PGE priorytetem. […] Jedną ze zrealizowanych już inwestycji jest podziemny ekran przeciwfiltracyjny, a przeprowadzone ponad roczne testy wykazały wzrosty poziomu zwierciadeł wód podziemnych w otworach monitoringowych nawet o ponad 4 metry, co bez wątpienia potwierdza jego skuteczność. Wszystkie te działania są potwierdzeniem, że działalność Kopalni Turów, która wydobywa węgiel brunatny niezbędny do produkcji blisko 8 procent krajowej energii, jest i będzie kontynuowana do 2044 roku w sposób zrównoważony i z poszanowaniem środowiska naturalnego w każdym aspekcie swojej działalności – mówi Zbigniew Kasztelewicz, p.o prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Inwestycje prośrodowiskowe z decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów są realizowane w obszarach: ochrona wód, ochrona przed hałasem, ochrona powietrza i rekultywacja.
Decyzję środowiskową zaskarżyły, m.in. czeskie i niemieckie organizacje ekologiczne oraz niemieckie miasto Zittau, których przedstawiciele brali udział w transgranicznych konsultacjach. Wojewódzki Sąd Administracyjny wyznaczył termin rozprawy na 31 sierpnia 2023 roku, podczas której rozpatrywana będzie główna skarga czeskich i niemieckich organizacji ekologicznych oraz miasta Zittau na decyzję środowiskową dla Kopalni Turów.
Polska Grupa Energetyczna / Jędrzej Stachura
Kopalnia Turów i jej wyboista droga ku transformacji energetycznej regionu. Spięcie