Od poniedziałku 6 lipca do normalnej pracy wracają wszystkie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG), w których na trzy tygodnie wstrzymano produkcję z powodu pandemii koronawirusa.
Kopalnie wracają do pracy
PGG zapewnia, że podczas przestoju w kopalniach tych prowadzono prace zabezpieczające, które pozwolą na bezpieczne rozpoczęcie wydobycia po przerwie.
Przypomnijmy, że ograniczenie produkcji objęło 10 zakładów górniczych PGG.: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach.
W wymienionych zakładach od poniedziałku przodki i ściany wydobywcze będą normalnie pracować. Plan operacyjny na trzeci kwartał 2020 roku zakłada m. in. utrzymanie pięciodniowego tygodnia pracy we wszystkich kopalniach Polskiej Grupy Górniczej oraz utrzymanie poziomu produkcji, robót przygotowawczych i inwestycji.
PGG zapewnia, że epidemia w spółce wygasa. Według stanu na poniedziałek 6 lipca w spółce wyzdrowiało 88 procent pracowników.
Stuprocentowy wskaźnik ozdrowień odnotowały ruchy wydobywcze Pokój i Wesoła oraz Zakład Produkcji Ekopaliwa w Woli i Centrum Logistyki Materiałowej PGG. W wielu oddziałach PGG odsetek ozdrowieńców zbliża się o stu procent, np. w kopalni Sośnica wynosi 99 procent w kopalni Murcki-Staszic – 96 procent w Ruchu Jankowice kopalni ROW – także 96 procent. W PGG od pierwszych dni maja wykonanych zostało łącznie w dwóch turach 50641 takich badań.
Polska Grupa Górnicza/Bartłomiej Sawicki