Chad unika czadu. Jak walczyć z zatruciem tlenkiem węgla?

25 listopada 2023, 06:45 Alert

Czad jest niewidzialnym, niesłyszalnym i bezwonnym mordercą. Państwowa Straż Pożarna podała dane, według, których w sezonie grzewczym 2022/2023 podjęto 143 interwencje związane z tlenkiem węgla. Zmarły dwie osoby a 87 zostało poszkodowanych. Co robić w przypadku zatrucia czadem? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Źródło: Państwowa Straż Pożarna

Kopciuchy, czyli stare, niespełniające norm piece szkodzą nie tylko środowisku ale i nam, ludziom. Zwłaszcza gdy zasila się je środkami do tego nie przeznaczonymi. Czad to cichy zabójca, wydzielający się z niepełnego spalania się węgla, koksu, drewna oraz niektórych rodzajów gazów. Jego przyczyną mogą być niesprawne przewody kominowe, zła wentylacja czy wadliwy sprzęt np. piece czy palniki gazowe.

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, możemy przeczytać jakie są objawy zatrucia czadem. Należą do nich: bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i orientacji, osłabienie, zaburzenia świadomości (czasem jest to nawet śpiączka), drgawki i nagłe zatrzymanie krążenia. Dodatkowo mogą pojawiać się bóle w klatce piersiowej, zwłaszcza u osób z chorobą wieńcową.

Co zrobić gdy ktoś ulegnie zatruciu? Należy pamiętać, że ratownik zawsze musi mieć na uwadze własne bezpieczeństwo. Jednak absolutne minimum, co trzeba zrobić w dziedzinie pierwszej pomocy, to poinformować pogotowie lub operatora numeru 112. Warto otworzyć wszystkie okna i drzwi, zrobić przeciąg. Chociaż w przypadku emisji tlenku węgla dłuższe przebywanie w pomieszczeniu zagraża i ratownikowi, uzyskanie przewiewu zapewnia jednak nieoceniony, w przypadku niesienia pomocy, czas.

Jeżeli to możliwe trzeba zabrać zatrutego z miejsca zdarzenia, aby skrócić ekspozycje na substancje szkodliwe. Następnie ratownik powinien ocenić stan ofiary, jeżeli jest nieprzytomna ale oddycha, należy ją ułożyć w pozycji bezpiecznej. Jeżeli nie ma oddechu należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca. Jeżeli nie czujemy się pewnie w tej roli pamiętajmy, że może nam pomóc dyspozytor pogotowia lub numeru alarmowego. Poinstruuje jakie czynności należy podjąć. Warto też odciąć dopływ gazu czy innego paliwa emitującego tlenek węgla.

Aby uniknąć zagrożenia zatruciem czadem można podjąć pewne działania prewencyjne. Zapewnić drożność przewodów kominowych, często wietrzyć pomieszczenia czy zainstalować specjalne czujniki. Co ważne, nigdy nie powinno zasłaniać się kratek wentylacyjnego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji / Państwowa Straż Pożarna / Marcin Karwowski