Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), koreański koncern budujący elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), przekazał, że wraz z początkiem kwietnia elektrownia jądrowa Barakah, będąca projektem referencyjnym KHNP, rozpoczęła eksploatację komercyjną. Korea Południowa oferuje Polsce podobne przedsięwzięcie.
KHNP chce zaproponować Polsce tożsamy projekt, który właśnie w elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczął w kwietniu eksploatację komercyjną.
Barakah już działa
Koreańska strona podkreśla, że projekt Barakah został ukończony na czas, pomimo trudnych warunków środowiskowych. KEPCO proponując swój projekt Polsce podkreśla, że przedsiębiorstwo, posiada doświadczenie w inwestycjach w nowe projekty jądrowe, z 18 procent udziałem w finansowaniu kapitałowym elektrowni w ZEA. – W oparciu o naszą udaną współpracę z ZEA, KHNP zaproponuje kompleksowy pakiet zawierający rozwiązanie finansowe, aby w pełni odpowiedzieć na potrzeby polskiego rządu. Dzięki współpracy w branży jądrowej, strategiczne partnerstwo pomiędzy naszymi dwoma krajami zostanie jeszcze bardziej wzmocnione – powiedział Sang Don Kim, wiceprezes w dziale rozwoju biznesu w KHNP.W bloku nr 2 pierwszej elektrowni w ZEA zakończono już proces załadunku paliwa i trwają tam prace wymagane przed jego rozruchem. Budowa bloków nr 3 i 4 znajduje się na ostatnim etapie i są one ukończone odpowiednio w 94 i 89 procentach. Budowa elektrowni Barakah jako całości została obecnie ukończona w ponad 95 procentach.
Atom z Korei przez ZEA do Polski?
Dokument Program polskiej energetyki jądrowej zakłada, że zagraniczny partner w programie jądrowym obejmie także 49 procent działów w specjalnej spółce celowej, realizującej ten projekt. Program ma kosztować około 80 mld złotych w dwie dekady. Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., w 2033 roku zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW, kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych.
Blok nr 1 elektrowni jądrowej Barakah, zlokalizowanej w regionie Al Dhafra w emiracie Abu Zabi, dostarcza obecnie nieprzerwanie przez całą dobę energię elektryczną, a trzy kolejne bloki mają rozpocząć jej wytwarzanie w najbliższych latach. Jest to jedna z największych elektrowni jądrowych na świecie, składająca się z czterech koreańskich bloków APR1400. Budowa elektrowni rozpoczęła się w 2012 roku. Technologia ta została opracowana w Korei co – jak twierdzi spółka – pokazuje, że nie ma żadnych ograniczeń w zakresie eksportu własnych rozwiązań jądrowych do Polski. Została również zatwierdzona poprzez certyfikację od międzynarodowych organizacji, w tym przez European Utility Requirements (EUR) oraz amerykańską Nuclear Regulatory Commission (NRC).
Bartłomiej Sawicki
Czy Koreańczycy powtórzą model z Barakah przy atomie w Polsce? Rusza transfer technologii do ZEA