Korea Południowa sięga po atom, aby poradzić sobie z falą upałów

26 lipca 2018, 11:15 Alert

Koreański operator jądrowy Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) postanowił ponownie uruchomić bloki jądrowe Hanbit 3 i Hanul 2 w drugim i trzecim tygodniu sierpnia, aby pokryć rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, związane z trwającą falą upałów. Jednostki od połowy maja pozostają wyłączone z powodu prac remontowych i mają zostać włączone do sieci przed 12 sierpnia.

Energetyka jądrowa

KHNP zakomunikował również, że opóźni prace remontowe w blokach Hanbit 1 i Hanul 1, które zostały zaplanowane na 18 i 29 sierpnia. W ubiegłym tygodniu zakończono prace w bloku Hanul 4 i 25 lipca ma on osiągnąć pełną moc.

Dzięki włączeniu tych nadplanowych pięciu bloków jądrowych KHNP będzie w stanie zapewnić dodatkowe 5 GWh energii elektrycznej. Rząd szacuje, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w tym tygodniu może wynieść nawet 88,3 GWh.

Jeśli fala upałów będzie nadal trwać przez kilkanaście dni, zapotrzebowanie na energię elektryczną może osiągnąć rekordowy poziom wszechczasów. Minister handlu, przemysłu i energii Un Paik-gyu zapewnia, że Korea Płd. posiada zapewnione stałe dostawy energii, a także niezbędne zasoby awaryjne.

Korea Południowa eksploatuje 24 reaktory jądrowe o sumarycznej mocy 22,505 MWe. Pokrywają one około jednej trzeciej zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. Cztery reaktory znajdują się obecnie w budowie.

W grudniu 2009 r. reaktor konstrukcji koreańskiej APR-1400 został wybrany przez rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jako reaktor bazowy dla programu energetyki jądrowej zapoczątkowanego przez to państwo. Przetarg wygrany przez Korea Electric Power Corporation (KEPCO) przewiduje zbudowanie elektrowni jądrowej w Barakah składającej się z czterech reaktorów APR1400. Wartość kontraktu wynosi 20 mld $.

Budowę pierwszego bloku rozpoczęto w lipcu 2012 r. i jest on obecnie przygotowywany do załadunku paliwa. Blok nr 2 jest ukończony w 92 proc., nr 3 w 81 proc. i nr 4 w 67 proc. Budowa ma zostać ukończona w roku 2021 i po uruchomieniu elektrowni jądrowej Barakah będzie dysponować mocą 5,6 GWe.

Reaktor APR-1400 jest reaktorem wodnym ciśnieniowym o mocy 1400 MWe. Pierwszy reaktor tego typu został uruchomiony w Korei Płd. w 2016 r. Jego projektowany okres eksploatacji wynosi 60 lat. Dla elektrowni jądrowej Barakah został dostosowany do bardzo wysokich temperatur otoczenia panujących w ZEA.

Korea Południowa sięga po energię jądrową, aby poradzić sobie z falą upałów