Koreańczycy chcą zbudować pływającą wodorownię i elektrownię jądrową. Polska rozważa ich w grze o atom

14 sierpnia 2021, 09:00 Alert

Południowokoreańskie konsorcjum Koreańskiego Uniwersytetu Oceanicznego i Morskiego (KOMU) oraz Rejestru Koreańskiego zajmującego się rejestrowaniem statków zamierza zbudować pływającą jednostkę wytwarzania, magazynowania i dostaw wodoru. W sukurs mogą przyjść technologie jądrowe. Statek tego typu to zaś rozwiązanie podobne do jednostki FSRU znanej planów Polski.

Hydrogen FPSO. Grafika: Korea Maritime and Ocean University

Planowana jednostka Hydrogen FPSO ma być statkiem, na którym będzie możliwe wytwarzanie wodoru, jego składowanie a także dostawy na ląd. Konsorcjum planuje stworzyć pilotażowy model takiego rozwiązania o mocy megawata w 2022 roku i obiekt demonstracyjny w 2030 roku o mocy gigawata. Co ciekawe, w przyszłości FPSO ma wykorzystywać także technologie małych, pływających reaktorów jądrowych (SMR) znaną w Korei Południowej po to, aby wytwarzać wodór z użyciem energetyki jądrowej pozbawionej emisji CO2. Spółka-córka państwowej KEPCO połączyła siły z Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) w celu budowy pływającej elektrowni jądrowej wykorzystującej technologię SMR.

Technologia wytwarzania, magazynowania i dostaw gazów jest już znana w postaci pływających jednostek do magazynowania i regazyfikacji gazu skroplonego (FSRU). Jednostki tego typu pozwalają odbierać i składować LNG, a także regazyfikować je w celu wpuszczenia do okolicznej sieci gazociągowej. Takie rozwiązanie jest wykorzystane w Kłajpedzie na Litwie, a według planów Polski ma także znaleźć zastosowanie w Zatoce Gdańskiej wobec rosnącego zapotrzebowania na gaz wywołanego transformacją energetyczną. Polacy także chcą budować elektrownie jądrowe, więc może kiedyś skorzystają z technologii innowacyjnych z Korei. Koreańska firma KHNP to jeden z potencjalnych partnerów Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

AJU Business Daily/Wojciech Jakóbik

Sang Don Kim: Koreańska oferta jądrowa dla Polski ma przewagę konkurencyjną nad innymi (ROZMOWA)