AlertAtomEnergetyka

Koreańczycy chcą zbudować Polsce ponad 8 GW atomu i dorzucić pieniądze

Flaga Korei Południowej. Fot. Wikimedia Commons

Flaga Korei Południowej. Fot. Wikimedia Commons

Koreańskie KHNP złożyło ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Oferta zaprezentowana przedstawicielom polskiego rządu zakłada budowę 6 reaktorów o łącznej mocy 8 400 MW, a także wsparcie finansowe ze środków firmy KHNP oraz rządu w Korei Południowej.

– W ramach złożonej propozycji firma zaoferowała swój najbardziej zaawansowany technologicznie i sprawdzony reaktor jądrowy o nazwie APR1400, który jest systematycznie rozwijany i w ciągłej eksploatacji w Korei i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Spełnia on najwyższe międzynarodowe standardy potwierdzone certyfikatami projektowymi od takich instytucji jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC). Co więcej, model ten charakteryzuje się znacząco podwyższonym poziomem bezpieczeństwa. Zaopatrzono go w pasywny system bezpieczeństwa i inne rozwiązania w celu ochrony przed kolizjami z dużymi komercyjnymi statkami powietrznymi, a także dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po wypadku w Fukushimie oraz rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa – podaje KHNP.

Oferta została przedstawiona na spotkaniu ambasadora Korei Hoonmin Lina z pełnomocnikiem ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimski, wiceministrem klimatu i środowiska Adamem Guibourge-Czetwertyńskim

– Oferta zaprezentowana przedstawicielom polskiego rządu zakłada budowę 6 reaktorów o łącznej mocy 8 400 MW. Pierwszy z nich mógłby zacząć działać już w 2033 roku, zgodnie z przyjętym harmonogramem w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Ponadto w złożonej ofercie znalazły się takie szczegóły jak harmonogram budowy oraz plan zarządzania projektem. W swojej ofercie południowokoreańska firma odnosi się również do wybranej lokalizacji, transferu technologii oraz szkoleń i edukacji, które stanowią istotne aspekty dla polskiego rządu – czytamy w komunikacie KHNP. – Konkurencyjna oferta finansowa, wspierana przez rząd koreański, obejmuje kompleksowy plan finansowania oraz możliwości wsparcia inwestycji przez KHNP i instytucje koreańskiego rządu (agencje kredytów eksportowych (ECA), zagraniczne agencje rozwoju itp.) w celu realizacji finansowych wymogów projektu.

Polacy mają wybrać w tym roku partnera technologicznego oraz finansowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. O udział ubiegają się firmy z USA (Westinghouse), Francji (EDF) i Korei Południowej (KHNP).

KHNP/Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X