AlertŚrodowisko

Z kosmosu widać, jak koronawirus ogranicza emisje gazów cieplarnianych we Włoszech (WIDEO)

Emisje NOx w Europie

Emisje NOx w Europie. Źródło: ESA/YouTube/BiznesAlert.pl

Kiedy w Chinach wybuchła epidemia koronawirusa, a rząd zatrzymał pracę fabryk i zakazał podróży, widoczny był spadek emisji zanieczyszczeń. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że w północnych Włoszech zadziałał ten sam mechanizm.

Koronawirus ogranicza emisje

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podała, że w północnych Włoszech ​​zaobserwowała wyraźny spadek emisji dwutlenku azotu, szkodliwego gazu emitowanego przez elektrownie, samochody i fabryki. – Chociaż mogą występować niewielkie różnice w danych z powodu zachmurzenia i zmieniającej się pogody, jesteśmy pewni, że ograniczenie emisji, zbiega się ze stanem zagrożenia epidemicznego we Włoszech, które ograniczyło ruch drogowy i działalność przemysłową – podała Europejska Agencja Kosmiczna.

Na poniższym filmie widać w jaki sposób emisje NO2 wahały się w Europie od 1 stycznia do 11 marca, stosując 10-dniową średnią ruchomą. Wyraźnie widać jak spadły emisje szkodliwych gazów w północnych Włoszech:

Spośród wszystkich krajów w Europie to właśnie Włochy najbardziej ucierpiały przez epidemię koronawirusa. Potwierdzonych zostało ponad 15 100 zarażeń i ponad tysiąc ofiar śmiertelnych. W ramach walki z zarazą rząd włoski wprowadził najpoważniejsze restrykcje, jakie były spotkane w Europie Zachodniej od czasów II wojny światowej.

Fińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem twierdzi, że w lutym emisje CO2 w Chinach spadły o jedną czwartą, czyli o 200 milionów ton. To połowa gazów cieplarnianych, jakie w ciągu roku emituje Wielka Brytania.

Reuters/Europejska Agencja Kosmiczna/Michał Perzyński

Smog w Chinach powraca. Czy fabryki wrócą do pracy?


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Unia, inspirowana przez Włochy, pomoże rozwinąć afrykańską energetykę

Pogarszająca się sytuacja geopolityczna stawia przed ubogą w surowce Europą problem znalezienia nowych źródeł zaopatrzenia. Włochy od ponad pół wieku...

Ustawa wiatrakowa trafiła do Senatu. Ma kolejne niekorzystne poprawki

Sejm głosami posłów koalicji 15 października przyjął przepisy wprowadzające specjalne fundusze partypacyjne, z których właściciele domów i lokali mieszkalnych zlokalizowanych...

Udostępnij:

Facebook X X X