77 procent pracowników korporacji uważa, że przedsiębiorstwa mają do odegrania ważną rolę w walce ze zmianami klimatu. W sondażu 2506 pracowników w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Hiszpanii w zdecydowanej większości twierdzi, że ich przełożeni powinni być w tym obszarze bardziej aktywni, między innymi ograniczając podróże służbowe samolotami.
Latanie a klimat
Podczas gdy większość respondentów jest skłonna dokonać zmian w swoich przyzwyczajeniach dotyczących podróżowania w imię zrównoważonego rozwoju, a także wierzy, że odgrywają ważną rolę w kształtowaniu polityki podróży swojej firmy, jeszcze więcej jest przekonanych, że firmy muszą ustalić korporacyjne cele redukcji lotów. 74 procent pracowników biorących udział w tej ankiecie uważa, że aby zmniejszyć liczbę lotów firmowych, firmy muszą wyznaczyć cele i uwzględnić zasady dotyczące podróży. Badanie wykazało również, że prawie trzy czwarte pracowników uważa, że ważnym czynnikiem zmniejszającym ślad węglowy firmy jest ograniczanie poziomu lotów firmowych. Potwierdzają to wyniki we wszystkich krajach europejskich.
62 ankietowanych twierdzi, że ograniczyło swoje nawyki latania w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii. Tylko 27 procent twierdzi, że lata tak często, jak przed pandemią, a 11 procent twierdzi, że teraz lata częściej. Pandemia pokazała łatwość, z jaką osoby podróżujące służbowo mogą ograniczyć loty, zwracając się do szerszego wyboru innych niskoemisyjnych alternatyw. Osoby podróżujące służbowo, zapytane o preferencje dotyczące zmniejszenia wpływu biznesowych podróży lotniczych na środowisko, najczęściej odpowiadały, że preferują technologie współpracy wirtualnej (53 procent respondentów).
Transport&Environment/Michał Perzyński