Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że uruchomione 18 stycznia trzy gazociągi Gazpromu i Transnieftu pomogą w rozwoju eksportu surowców z jego kraju. Wśród otwartych magistrali jest gazociąg Bowanenkowo-Uchta-2, który jest częścią Północnego Korytarza Gazowego, którym Rosja chce słać surowiec na potrzeby kontrowersyjnego Nord Stream 2.
– Od rozwiązania tych kwestii będzie bezpośrednio zależeć zarówno wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Rosji, jak i dalsza gazyfikacja regionów w kraju, a także pełne wypełnienie naszych kontraktów eksportowych – powiedział Władimir Putin.
Rosyjski prezydent podkreślił, że trzy uruchomione gazociągi znacząco zwiększają możliwości sektora naftowo-gazowego. Putin stwierdził również, że przy ich realizacji, mimo ciężkich warunków klimatycznych, zostały spełnione wszystkie wymagania środowiskowe.
Jego zdaniem Rosja musi być przygotowana na rozwój rynku surowców energetycznych i brać go pod uwagę w trakcie planowania dalszych projektów.
– Dla wszystkich oczywistym jest, że zapotrzebowanie na surowce energetyczne, także w naszym kraju jest powiązane z rozwojem naszej gospodarki, ale także wzrostem gospodarczym na świecie, z którym rosnąć będzie również zapotrzebowanie na surowce energetyczne – powiedział Putin. – Aby być przygotowanym do rozwoju rynku należy w odpowiednim momencie podjąć decyzje inwestycyjne. To właśnie zrobiliśmy przy tych projektach – dodał.
Krymska spółka buduje przedsionek Nord Stream 2. Będą sankcje?
Gazprom prezentuje nową trasę dostaw gazu do Europy
Wśród uruchomionych przez rosyjskiego prezydenta gazociągów znalazła się również magistrali Bowanenkowo-Uchta-2. Głos zabrał również prezes Gazpromu Aleksiej Miller.
– Bardzo ważne jest to, że rozwój jamalskiego centrum wydobycia gazu oraz rozbudowa Północnego Korytarza Gazowego wprowadza zmiany w łańcuchu dostaw surowca zarówno w Rosji jak i eksportu. Północny Korytarz Gazowy jest główną trasą zapewnienia dostaw gazu do europejskiej części Rosji, zwiększy poziom ich gazyfikacji oraz rozwoju społeczno-gospodarczego – powiedział Miller.
– Jednocześnie gazociąg Bowanenkowo-Uchta-2 oraz Północny Korytarz Gazowy są częścią nowej trasy dostaw europejskiego gazu do Europy. Trasa od Jamału przez Morze Bałtyckie do Niemiec poprzez gazociąg Nord Stream 2, czyli projekt który realizujemy zgodnie z harmonogramem – dodał prezes Gazpromu.
Obecnie na złożu Bowanenkowo działają dwa centra wydobywcze o łącznym wydobyciu na poziomie 90 mld m3 gazu rocznie. W perspektywie średniookresowej planowana jest budowa trzeciego centrum, gazociągu Uchta-Torżok 2, stacji kompresorowych na gazociągu Bowanenkowo-Uchta 2. Dzięki wspomnianym inwestycjom wydobycie gazu ma wzrosnąć do 115 mld m3 rocznie.
TASS/Oilcapital.ru/Piotr Stępiński