Europejscy Operatorzy Systemów Przesyłowych Gazu (OSP) z Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Niemiec (ONTRAS) rozpoczynają fazę studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego (NBHC).
W 2024 roku, po zakończeniu wstępnego studium wykonalności, sześciu operatorów systemów przesyłowych przystąpiło do opracowywania szczegółowych studiów wykonalności na poziomie krajowym. Analizy te obejmą kluczowe obszary, takie jak trasa gazociągu, lokalizacja tłoczni, analiza ekonomiczna i finansowa, kwestie związane z pozwoleniami środowiskowymi, bezpieczeństwem oraz harmonogramem realizacji projektu. Zakończenie tych prac zaplanowano na połowę 2026 roku.
Na podstawie wyników analiz krajowych operatorzy zrealizują także studia transgraniczne, które staną się fundamentem dalszych działań projektowych. W ramach tych studiów powstanie wspólna definicja techniczna projektu, analiza komercyjna oraz plan zaangażowania interesariuszy i odbiorców. Prace transgraniczne mają zakończyć się do końca 2026 roku.
– Cieszymy się, że możemy nadać dynamikę tej ważnej współpracy i osiągnąć postępy w realizacji projektu NBHC. Jego potencjał nie ogranicza się jedynie do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w krajach uczestniczących, ale może również promować rozwój biznesu i wspierać powstanie nowej gałęzi gospodarki wodorowej w Europie – ocenili zaangażowani partnerzy.
– Projekt Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego ma dla nas kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala połączyć możliwości produkcyjne zielonego wodoru z potrzebami konsumpcyjnymi w kilku krajach, gdzie przemysł może potrzebować go w procesie dekarbonizacji. Przykładowo w Polsce wesprze efektywne planowanie krajowych sieci przesyłowych wodoru oraz lokalizacji przyszłych
międzynarodowych połączeń wodorowych. Ostateczne studium wykonalności, obejmujące aspekty techniczne, ekonomiczne i prawne, jest niezbędnym warunkiem podjęcia decyzji inwestycyjnych przez operatorów przesyłowych. Cieszę się, że w ramach projektu NBHC współpracujemy z naszymi partnerami w sposób skoordynowany, budując solidne fundamenty dla transformacji energetycznej w
regionie Morza Bałtyckiego i Europy Środkowej – powiedział Sławomir Hinc, prezes Gaz-system.
W kwietniu 2024 roku Komisja Europejska nadała NBHC status Projektu Wspólnego Zainteresowania (PCI) w ramach inicjatywy BEMIP Hydrogen. W październiku tego samego roku operatorzy złożyli wnioski o dofinansowanie w ramach programu Connecting Europe Facility (CEF), a wyniki spodziewane są w pierwszym kwartale 2025 roku.
W realizację projektu zaangażowani są operatorzy przesyłowi z sześciu krajów: Gasgrid Vetyverkot Oy z Finlandii, Elering z Estonii, Conexus Baltic Grid z Łotwy, Amber Grid z Litwy, GAZ-SYSTEM z Polski oraz ONTRAS z Niemiec.
Piotr Brzyski / Gaz-System
Polski operator ma już komplet wykonawców gazociągów do bramy na gaz spoza Rosji