Kowal: Dobrze funkcjonujące służby powinny sobie poradzić bez stanu wyjątkowego

30 września 2021, 08:30 Bezpieczeństwo
Flaga Białorusi. Źródło: freepik
Flaga Białorusi. Źródło: freepik

– Uważam, że nie należy przedłużać stanu wyjątkowego. Dobrze funkcjonujące służby powinny sobie poradzić bez jego wprowadzania – mówi Paweł Kowal, prof. Polskiej Akademii Nauk i poseł na Sejm RP w rozmowie z Polskim Radiem.

– Przesłanką do wprowadzenia stanu wyjątkowego nie może być to, że przeniknie jedna czy druga osoba, ponieważ państwo powinno być do tego dobrze przygotowane. Mamy odpowiednie służby i wiemy w jaki sposób reagować. Stan wyjątkowy powinien być wprowadzany w sytuacji, w której są do tego przesłanki z Konstytucji, czyli np. zagrożenie bezpieczeństwa, integralności państwa – powiedział Paweł Kowal podczas rozmowy z Polskim Radiem.

– Dziennikarze muszą zostać dopuszczeni do relacjonowania sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Nie możemy opierać naszej wiedzy na doniesieniach dziennikarzy białoruskich. Światowa opinia publiczna nie może być zdana na informacje pochodzące tylko od Łukaszenki – zaznaczył Paweł Kowal.

Poseł uważa, że do całej sprawy należy włączyć Frontex, czyli Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej. – Należy natychmiast zaangażować Frontex jako instytucję unijną. Gdyby sytuacja się zaostrzyła, trzeba będzie poprosić o taką pomoc – podkreślił.

Opracował Jędrzej Stachura

Soboń: Twarda polityka wobec reżimu Łukaszenki musi trwać