Kowalczyk: Program Czyste Powietrze działa od roku

20 września 2019, 06:15 Środowisko
henryk kowalczyk
Henryk Kowalczyk. Źródło: Flickr

– Mija właśnie rok funkcjonowania programu „Czyste Powietrze”. To pierwszy w historii Polski tak szeroki program rządowy związany z poprawą jakości powietrza, w ramach którego możliwe jest udzielenie wsparcia dla termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany starych źródeł ogrzewania – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej. W spotkaniu z mediami, które odbyło się 19 września 2019 r. w Bytomiu, uczestniczył również premier Mateusz Morawiecki oraz prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

Konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra środowiska Henryka Kowalczyka „Czyste Powietrze” to program mający na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Dokładnie rok temu ruszył nabór wniosków w ramach tego programu.

– Zachęcamy Polaków do skorzystania z naszego programu i wymiany źródeł ciepła na te bardziej nowoczesne i ekologiczne oraz do ocieplenia swoich domów. Dzięki temu nie tylko będą w przyszłości oddychać czystszym powietrzem, ale także zwiększą oszczędności w domowym budżecie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Poprawa efektywności programu „Czyste Powietrze”

Jak zaznaczył minister Kowalczyk realizacja programu planowana jest do 2029 r., a jego budżet wynosi 103 mld zł.

– W ciągu pierwszego roku funkcjonowania programu chcący skorzystać z dotacji i pożyczek na termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła złożyli ponad 80 tysięcy wniosków na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł. Najwięcej z nich złożono w wojewódzkich funduszach w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Jestem przekonany, że w 2019 r. przekroczymy liczbę 100 tys. wniosków – poinformował minister.

Minister Kowalczyk zwrócił uwagę, że do programu niedawno dołączyły gminy, które w ramach pilotażu wyznaczyły swoich pracowników, którzy pomagają chętnym wypełniać i weryfikować wnioski. To duże ułatwienie dla mieszkańców, gdyż do tej pory wnioski o dofinansowanie przyjmowane i rozpatrywane były wyłącznie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

– Wdrożenie tego pilotażu znacznie usprawni korzystanie z programu, a także pozwoli oszacować koszty obsługi po stronie samorządów – powiedział.

– Stosowne porozumienia zostały podpisane już z 525 samorządami. Trwają rozmowy z kolejnymi gminami, które interesują się tym programem – dodał.

Minister Kowalczyk poinformował też, że dotychczas podjęto ponad 46 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 880 mln zł (dotacje i pożyczki).

Minister podkreślił także, że obecnie – w ramach poszerzania kanałów dystrybucji tego programu – trwają konsultacje nad możliwością zaangażowania banków komercyjnych w realizację programu, co również powinno korzystnie wpłynąć na zwiększenie przyrostu liczby wniosków.

Jak zauważył minister środowiska, należy również pamiętać o uldze podatkowej, na podstawie której beneficjenci już dokonują termomodernizacji i wymiany pieców.

– Dokładna liczba osób korzystających z ulgi w roku 2019 będzie znana na koniec kwietnia 2020 r., kiedy Polacy rozliczą się z podatków – powiedział.

Ministerstwo Środowiska

Sawicki: Niepewny los Czystego Powietrza po 2021 roku