Nasz głos powinien zostać usłyszany. Transformację energetyki trzeba przeprowadzać racjonalnie, ale nie gwałtownie, tak aby zachować konkurencyjność polskiej gospodarki – powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei oraz Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, podczas Kongresu Energii i Ochrony Środowiska, III Kongres Innowacji w Energetyce. Patronem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl.
Zaznaczył, że transformacja się zaczęła i cały czas trwa. – Energetyka zmienia swoje strategie w odpowiedzi na światowe trendy. Energetyka stoi przed kolejnymi wyzwaniami. Jeżeli je odpowiednio wykorzystamy to zbudują one odpowiedni potencjał dla tych firm. Był on budowany w sytuacjach bez wyjścia. Transformacja sektora następowała bardzo długo. – powiedział.
Jego zdaniem istotnym czynnikiem wpływającym na zmiany w sektorze energetyczny są regulacje i kształt unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. – Widzimy pewne kierunki, w których zmierza Unia Europejska w kontekście polityki klimatycznej. Te rozwiązania będą implementowane raczej szybciej niż wolniej. Wchodząc do Unii Europejskiej mówiliśmy również o ochronie środowiska. Zarówno wtedy, jak i teraz, chcieliśmy dostosować nasza energetykę do wyzwań. Cały czas chcemy podnosić naszą efektywność. Podejmowane wówczas inwestycje obecnie stanowią nasz majątek i potencjał – stwierdził prezes Enei.
Podkreślił, że transformacja sektora energetycznego to kosztowny proces. – Musimy się zastanowić jak ją przeprowadzić, tak aby zaangażować jak najwięcej polskich firm – dodał.
Według niego cele unijnej polityki klimatycznej wymuszają pewien element strategii dla grup i sektora. – Na poziomie państwa odpowiedzią jest strategia energetyczna. Mamy również krajowy plan na rzecz energii i klimatu. On będzie wyznaczał cele, które trzeba będzie zrealizować. Założenia są bardzo ambitne i dotyczą większego udziału OZE, redukcji emisji CO2, ale również zwiększenia efektywności energetycznej – powiedział Kowalik dodając, że bez energetyki jądrowej Polsce nie uda się odpowiedzieć na rosnące ambicje polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.
Opracowanie Piotr Stępiński