InfrastrukturaKolejeWszystko

Kowalski: Cały przetarg na Koleje Dużych Prędkości wydaje się bezcelowy

Choć rząd odłożył na bliżej nieokreśloną przyszłość plany budowy Kolei Dużych Prędkości z Warszawy przez Łódź do Poznania i Wrocławia (tzw. Ygrek), to już zamierza analizować możliwość ich przedłużenia w kierunku Berlina i Czech – podał portal wnp.pl. Wg Rynku Kolejowego w wyniku przeprowadzonego przetargu okazało się, że najtańsza oferta wybrana przez PKP PLK do realizacji została złożona przez wykonawcę studium dla samego „Ygreka” – hiszpański Idom (2,3 mln zł brutto). 

– Mogę tylko spekulować. PKP PLK przygotowały przetarg w oparciu o środki unijne. Problem polega na tym, że z projektu Kolei Dużych Prędkości tak naprawdę całkowicie nie zrezygnowaliśmy, tylko odłożyliśmy w czasie jego realizację – przypomina w rozmowie z naszym portalem Bogusław Kowalski, ekspert ZDG TOR, b. wiceminister transportu.

W jego ocenie takie postawienie sprawy przez rząd nie rozwiązuje sprawy funkcjonowania KDP. Zbyt długie odłożenie go w czasie – a mówimy o perspektywie ok. 15 lat – każe pytać o celowość przeprowadzania w tej chwili jakiejkolwiek dokumentacji tej inwestycji.

– Owszem, może być to na zasadzie koncepcji ogólnej – mówi dalej Bogusław Kowalski. – Natomiast kwota, która wymieniają media, wskazuje, że chodzi o coś więcej niż o koncepcję. Cały ten przetarg wydaje się więc bezcelowy. Ale być może zobowiązania z innego tytułu obligowały PKP PLK do zorganizowania tego zamówienia. Być może w grę wchodziło wydanie przyznanych wcześniej pieniędzy unijnych.

– Natomiast w związku z decyzją o przesunięciu terminu realizacji Kolei Dużych Prędkości w Polsce przypuszczam, że pieniądze wydane na przetarg zostaną zmarnowane. A więc nie wykorzystamy efektów poczynionych przez jego zwycięzcę prac, nawet w niewielkim stopniu – uważa ekspert ZDG TOR.

Kiedy zaś za kilkanaście lat zabierzemy się do realizacji KDP trzeba będzie te wszystkie prace koncepcyjne robić od nowa – kończy b. wiceminister transportu.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X