Kowalski: Jeśli będą klienci pierwsze dostawy LNG dla PGNiG już w czerwcu

17 maja 2016, 06:00 Energetyka

Wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Janusz Kowalski podczas konferencji Gazterm, w rozmowie z IAR zapowiedział, że jeżeli będą klienci na gaz ziemny to jeszcze w czerwcu transport skroplonego gazu przypłynie do gazoportu. W ubiegłym tygodniu prezes PGNiG poinformował, że PGNiG rozważa zamówienie 5 ładunków LNG na zasadach spot w okresie czerwiec – lipiec 2016 r.

fot. Polskie LNG

– To będzie absolutna rewolucja na rynku gazu. PGNIG jest zainteresowany takim handlem zarówno na rynku międzynarodowym, jak i krajowym – zapowiada Janusz Kowalski.

BiznesAlert.pl informował, że według ośrodka ICIS polskie PGNiG ogłosiło przetarg na pięć dostaw LNG do terminala w Świnoujściu. Podczas prezentacji wyników finansowych  za I kw. br., Prezes PGNiG, Piotr Woźniak potwierdził, że Grupa PGNiG rozważa zamówienie 5 ładunków LNG na zasadach spot w okresie czerwiec – lipiec 2016 r.

Prezes spółki powiedział, że dostawy LNG w ramach kontraktów spot mają odpowiedzieć na pytanie czy będą one konkurencyjne w stosunku do gazu z Rosji, dostarczanego systemem rurociągów.