Kowalski: Lotos Kolej samodzielnie – byłoby lepiej dla rynku

17 stycznia 2014, 12:28 Infrastruktura

Grupa Lotos analizuje warianty dalszego rozwoju Lotosu Kolej. Nie zapadła jeszcze decyzja, jaka ścieżka rozwoju firmy zostanie wybrana – poinformował Lotos w przesłanym PAP oświadczeniu, odnosząc się w ten sposób do informacji medialnych o rozpoczęciu prac nad dokumentacją do UOKiK ws. zakupu przez PKP Cargo Lotosu Kolej.

– Z punktu widzenia PKP SA kierunek na przejęcie spółki Lotos Kolej jest dobry. Bo jest ona spółką dobrze zarządzaną, przynosi dochody, ma swoją niszę na rynku. To przy tym przedsiębiorstwo rentowne – ocenia w rozmowie z naszym portalem Bogusław Kowalski, ekspert ZDG TOR.

Jego zdaniem przejęcie tej firmy przez PKP Cargo wzmocniłoby pozycję tego ostatniego przewoźnika na rynku.

– Natomiast mam pewną wątpliwość patrząc na tę ewentualną transakcję z punktu widzenia interesów klienta i funkcjonowania całego rynku kolejowego – mówi dalej Kowalski. – Jednak byłby to element ograniczenia konkurencji. Musiałby to ocenić (i wyrazić zgodę) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Bo niewątpliwie oznaczałoby to połknięcie przez PKP Cargo jednego z najskuteczniejszych i największych konkurentów na rynku spośród podmiotów niezależnych od Grupy PKP.

– Nie wiem także, czy byłby to dobry interes dla samej Grupy Lotos. Rzecz jasna prowadzenie przewozów kolejowych nie stanowi głównego biznesu dla tej firmy. Ale dla rynku byłoby lepiej, gdyby spółka Lotos Kolej funkcjonowała na nim samodzielnie – kończy ekspert ZDG TOR.