DrogiInfrastrukturaKolejeLotniskaWszystkoŻegluga

Kowalski: Polska wciąż nisko w rankingu infrastruktury

Wciąż kiepska jakość polskiej infrastruktury w rankingu Światowego Forum Ekonomicznego. Musimy nadrabiać dystans do reszty świata.

– Każdy, kto ma okazje podróżować po świecie, w tym wjeżdżać do krajów poza Unią Europejską, choćby teraz w okresie wakacyjnym, może zaobserwować, że funkcjonuje tam infrastruktura w dużo lepszym stanie niż w Polsce. Nie jest wcale trudne dzisiaj, aby pod tym względem wyprzedzić nasz kraj. Zatem dane rankingu Światowego Forum Ekonomicznego, wydają mi się wiarygodne (choć naturalnie należałoby się zapoznać z metodologią ich powstania) – mówi nam Bogusław Kowalski, b. wiceminister transportu, ekspert ZDG TOR.

Jego zdaniem jest to jednak smutna konstatacja, potwierdzająca, że Polska jest pod tym względem zacofana i musi nadrabiać nie tylko w stosunku do naszych zachodnich sąsiadów w Unii Europejskiej. Ale, generalnie – do średniej światowej. – Świat idzie do przodu i inwestycje infrastrukturalne są w wielu krajach przeprowadzane z naprawdę wielkim rozmachem. Spójrzmy choćby na Turcję, do której Polska w minionych latach często była porównywana. Kraj ten w ostatnich latach oddał do użytku ogromny tunel pod cieśniną Bosfor, realizuje także wiele innych, zaawansowanych projektów z obszaru infrastruktury transportowej – dodaje Kowalski.

– Rozpatrując problem, w kontekście dyskusji o łataniu tzw. dziury ministra Rostowskiego i cięciach budżetowych, jakie nas czekają, uważam, że nie należy tego czynić w obszarze infrastruktury, bo i tak wydajemy na te cele za mało pieniędzy w stosunku do potrzeb. Bowiem to czego udaje się dokonać, wciąż jeszcze nie tyle pozwala nam nadrabiać stracony dystans, co pomaga utrzymać się na choćby jakich takich, przyzwoitych poziomach – mówi dalej Kowalski.

W jego ocenie, gdybyśmy zatrzymali inwestycje tego typu, nawet w tych stosunkowo skromnych w odniesieniu do świata, rozmiarach, to rzeczywiście nasz kraj będzie tracić dystans. I w konsekwencji odbije się to na kondycji całej gospodarki. Jej krwioobiegiem jest przecież infrastruktura i przy różnego rodzaju inwestycjach ma ona istotne znaczenie – kończy ekspert.


Powiązane artykuły

Strajk we Francji. Odwołano 40 procent lotów

Na skutek strajku we Francji odwołano około 40 procent paryskich lotów. Dyrektor Ryanair określił je jako niedopuszczalne. Pierwszego dnia, w...

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X