InfrastrukturaKolejeWszystko

Kowalski: Sprawa Pendolino grozi dymisją kierownictwa PKP Intercity

Przed rokiem, podczas spotkania z Alstomem zarząd PKP Intercity zgodził się, żeby Pendolino przez najbliższe lata jeździło nie szybciej, niż 200 km/h – wynika z dokumentów, do których dotarł „Rynek Kolejowy”.

– Mając świadomość takich uzgodnień – a na protokole ze spotkania Alstomu z PKP Intercity – są podpisy także obecnego prezesa tej ostatniej spółki, najwyraźniej nie zostały o tym poinformowane „czynniki polityczne” – a więc strona rządowa – przekonuje w rozmowie z naszym portalem Bogusław Kowalski, ekspert ZDG TOR.

Przypomina on, że gdy temat rozłożenia na etapy homologacji pojawił się publicznie, wypowiedzi wicepremiera Janusza Piechocińskiego, a później wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, były kategoryczne, że „jest to niedopuszczalne”.

– Potem jednak – mówi dalej Kowalski – okazało się, że już wcześniej PKP Intercity wyraziły na to zgodę. – Wygląda zatem na to, że nie było tu właściwej komunikacji i przepływu informacji między obiema stronami. Myślę, że gdyby wcześniej było wiadome, że spółka wyraziła na to zgodę, politycy najwyższego szczebla nie wypowiadaliby się tak ochoczo. Tym bardziej, że – uczciwie powiedziawszy – zgoda spółki w tej sytuacji na takie rozwiązanie jest oczywista i nieunikniona.

Zdaniem Kowalskiego trudno było oczekiwać na dokonanie ruchu nie do wykonania. Ekspert twierdzi, że każdy sąd by to potwierdził.

– Czy ta sytuacja może być rozwiązana tylko na zasadzie reprymendy ministra wobec prezesa spółki kolejowej, czy są tu spełnione warunki do dymisji? O tym powinna rozstrzygnąć sama wicepremier Bieńkowska – mówi dalej ekspert. – Osobiście jednak uważam, że sytuacja jest bliska pogranicza takich ostatecznych rozwiązań. W grę wchodzi przecież także wizerunek rządu. Jego przedstawiciele wypowiadali się publicznie, nie mając całej wiedzy o tym, jaki był faktyczny przebieg pertraktacji wokół Pendolino. A prawda okazała się zupełnie inna.

– Wygląda na to, że kierownictwo PKP Intercity wsadziło na minę swoich politycznych przełożonych – kończy Kowalski.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X