Wszystko

Kraczkowski: Przetarg na drzwi od stodoły

KOMENTARZ

Maks Kraczkowski

Polityk Prawa i Sprawiedliwości

Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki

Pozostali oferenci amerykańska korporacja Sikorsky wraz ze swoim polskim zakładem PZL Mielec i włosko-brytyjska AgustaWestland wraz z zakładem PZL Świdnik zostali odrzuceni z dalszego procesu kontraktacji. Powodem wykluczenia, jak mieliśmy okazję usłyszeć, było nie spełnianie wymogów formalnych oraz wymagań technicznych dotyczących m.in. terminu dostaw, wyposażenia śmigłowców w systemy walki, a także niekompatybilność do serwisowania w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi.

Poza marginesem zainteresowania MON zostały oferty istotnych graczy międzynarodowych mających za sobą realne dokonania na polu inwestycyjnym w Polsce i to liczone w setkach milionów, deklarujących także kolejne poważne nakłady inwestycyjne w ramach wyczekiwanego offsetu. Niewątpliwie decyzja MON może skutkować, w obu przywołanych wyżej przypadkach, koniecznością przewartościowania podejmowanych w naszym kraju projektów przez wykluczonych z przetargu inwestorów.

Można postawić pytanie czy aby na pewno Airbus zrównoważy potencjalne straty polskiego przemysłu lotniczego nawet sumienną realizacją deklaracji o ulokowaniu linii produkcyjnej w zakładach w Łodzi, które od niedawna włączone są w struktury tworzonej od dłuższego czasu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Nawet jeżeli zamierzenie powyższe zostanie zrealizowane to i tak prawdopodobnie pierwsze z dostarczonych w ramach nowego mega kontraktu śmigłowce będą produktem zagranicznych robotników.

Decyzja Rządu została ogłoszona w uroczystej formie przez walczącego o reelekcje Prezydenta Bronisława Komorowskiego i można odnieść wrażenie forma ta miała wpisywać się w narrację kolejnego sukcesu obozu władzy. Pomijając jednak kwestie czysto wizerunkowe dominujące, nad czym należy ubolewać w krajowej polityce, warto w kontekście międzynarodowym pochylić się nad konstkwencjami tej decyzji. Odpowiedzią na pytanie o kontekst międzynarodowy może być wypowiedź Donalda Tuska po marcowym szczycie Unii Europejskiej. Donald Tusk wówczas oceniał :„Coraz trudniej budować jedność europejską wobec relatywnie twardych działań dotyczących utrzymania sankcji wobec Rosji”. Stwierdzał również oceniając klimat podejmowanych w UE decyzji, że dopiero w czerwcu, gdy zapadać będą formalne decyzje o przedłużeniu wygasających sankcji gospodarczych, będzie można faktycznie ocenić, że UE jest gotowa do utrzymania restrykcji, „czerwiec będzie tym momentem granicznym„ – podkreślał.

Skoro nie widać wyraźnych przewag technicznych zwycięzcy, oraz jeszcze mniej widoczne są przesłanki gospodarcze wspierające decyzję MON pytaniem pozostaje czy „prezent” w postaci wygranego przetargu dla korporacji gdzie największym bo 12% akcjonariuszem (poprzez spółkę SOGEADE) jest faktycznie Rząd Francji ma sens w kontekście polityki europejskiej. Być może z jednej strony gest MON jest rodzajem zadośćuczynienia za blokadę możliwości sprzedaży okrętów desantowych Mistral do Rosji lub, jak można spekulując pytać z drugiej strony – czynnikiem ułatwiającym Przewodniczącemu Unii Europejskiej osiągnięcie w czerwcu rezultatów negocjacyjnych w ramach utrzymania polityki sankcyjnej UE wobec Rosji?

Jeśli coś jest tu „ na rzeczy” pytaniem głównym pozostaje : co z realizacji tego kontraktu zbrojeniowego będzie miała polska gospodarka i krajowe firmy kooperujące wraz z gronem czekających na zamówienia pracowników?

Żartobliwie można sprawę podsumować twierdzeniem, że dla MON kwestie „techniki” nie musiały tu być wiodące, ponieważ od czasów II Wojny Światowej wiadomo, że polscy piloci – jak twierdzi Zwierzchnik Sił Zbrojnych, mogą po mistrzowsku latać nawet na drzwiach od stodoły…

Źródło: Mpolska.pl


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).
Zbigniew Lewicki

Profesor Zbigniew Lewicki: Trump konsekwentnie realizuje swój plan

Zełenski obronił własne ego kosztem swojego kraju. To jedyne wytłumaczenie tego, co wydarzyło się w Gabinecie Owalnym. Moim zdaniem historia...

Udostępnij:

Facebook X X X