Ponad 25 mld złotych na transformację energetyczną w Krajowym Planie Odbudowy

26 lutego 2021, 16:45 Alert
Mateusz Morawiecki KPO
Mateusz Morawiecki prezentuje KPO. Fot. Wojciech Jakóbik

Premier RP Mateusz Morawiecki oraz ministrowie jego rządu ogłosili rozpoczęcie konsultacji Krajowego Planu Odbudowy, który ma posłużyć przekazaniu wsparcia unijnego na projekty polskie mające odbudować gospodarkę. Z tego ponad 25 mld zł ma trafić na transformację energetyczną.

Do 30 kwietnia rząd chce przekazać Krajowy Plan Odbudowy do Komisji Europejskiej. Konsultacje skończą się 2 kwietnia. Negocjacje z Komisją mają trwać „dwa-trzy miesiące”.

Premier wyliczył dotacje Krajowego Planu Odbudowy warte łącznie 108 mld zł:

  • 18,7 mld zł na odporność i konkurencyjność gospodarki
  • 19,2 mld zł na efektywność, dostępność i jakość ochrony zdrowia
  • 28,6 mld zł na zieloną i inteligentną mobilność
  • 27,4 mld zł na zieloną energię i zmniejszenie energochłonności
  • 13,7 mld zł na transformację cyfrową

– Czwarty filar to wsparcie niskoemisyjnego transportu między miastami, wsparcie kolei. Coś niezwykle ważne w przypadku inwestycji rozwojowych – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki. – Filar piąty to zmiany w zakresie klimatu na które musimy odpowiedzieć, czyli transformacja energetyczna. To są dodatkowe środki, które musiałyby i tak zostać wydane. Inwestycje w zieloną gospodarkę pomogą budować konkurencyjność Polski – dodał.

– Krajowy Plan Odbudowy to przedsionek do Polskiego Nowego Ładu – zapewnił premier. Zapowiedział w ten sposób program gospodarczy Zjednoczonej Prawicy mający wspierać rozwój gospodarczy kraju.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Podatek od strategii energetycznej i zielony Plan Marshalla