Kraków sprząta po zimie. Wyda ponad pięć milionów złotych na miotłę

18 marca 2023, 07:15 Alert

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Krakowie rozpoczyna wiosenne sprzątanie miasta. Prace potrwają ok. 12 tygodni i pochłoną ponad pięć milionów złotych.

Rynek Główny z widokiem na Sukiennice w Krakowie. Fot. Wikimedia Commons
Rynek Główny z widokiem na Sukiennice w Krakowie. Fot. Wikimedia Commons

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Krakowie rozpoczęło w czwartek akcję sprzątania ulic i chodników po zimie. Według przewidywań zaplanowane prace z wykorzystaniem zamiatarek, polewaczek i innego sprzętu potrwają około 12 tygodni – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Do pozimowego porządkowania ulic i chodników zostanie skierowane 330 osób i 130 jednostek sprzętowych – zamiatarek, polewaczek i innych pojazdów specjalistycznych. Sprzątane będą centra komunikacyjne oraz główne ciągi transportowe w mieście. W pierwszym tygodniu pracownicy MPO skupią się przede wszystkim na oczyszczaniu ulic i chodników na Starym Mieście, Podgórzu, Dębnikach, Bronowicach, Płaszowie i Nowej Hucie.

– Oczyszczanie pozimowe jest bardziej czasochłonne i intensywne niż standardowe oczyszczanie podczas miesięcy letnich, które odbywa się według harmonogramu. Każda ulica zazwyczaj jest wielokrotnie zmywana i oczyszczana, ponieważ w wielu przypadkach jeden przejazd jest niewystarczający – wyjaśnia rzecznik MPO Piotr Odorczuk w rozmowie z PAP.

Szacunkowy koszt pozimowego oczyszczania całego miasta to ok. 5,2 mln zł. Do gruntownego posprzątania jest 2950 km technologicznych ulic oraz trzy miliony metrów sześc. chodników.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Wałachowski: Nowe Miasto w Krakowie, czyli co poszło nie tak?