AlertWszystko

Kreml stawia Rosnieft pod ścianą ws. projektów LNG

Projekt wydobywczy Sachalin 2

(Oilcapital.ru/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Rosyjski resort energetyki oczekuje, że w 2016 roku bądź na początku 2017 roku Rosnieft podejmie ostateczną decyzję o realizacji projektów Far East LNG i Peczora LNG. O tym podczas swojego wystąpienia w trakcie forum ,,Arctica. Made in Russia” poinformował wiceszef resortu Kirył Mołodcow.

W dobie taniej ropy naftowej realizacja projektów LNG jest mało rentowna. Utrudnieniem w ich realizacji jest także obecność Rosnieftu na liście firm rosyjskich objętych sankcjami USA i Unii Europejskiej. Odcinają one Rosjan od kapitału, technologii i partnerów zagranicznych, którzy mogliby wesprzeć przedsięwzięcia gazowe.

Problemy projektów LNG Rosnieftu

W kontekście realizacji projektu Far East LNG warto odnotować decyzję rosyjskiego Sądu Najwyższego z grudnia ubiegłego roku, która oddaliła złożoną przez Gazprom oraz operatora projektu Sachalin 2 spółkę Sakhalin Energy (50 procent plus jedną akcję posiada w nim Gazprom – przyp. red.) skargę kasacyjną na decyzję sądu okręgowego niższej instancji, która zobowiązywała Sakhalin Energy do zapewnienia Rosnieftowi dostępu do wolnej przepustowości gazociągu na Sachalinie.

Rosnieft potrzebował dostępu do gazociągów spółki-córki Gazpromu, aby móc wykorzystać je do przesyłu gazu z projektu wydobywczego Sachalin-1, co umożliwiłoby jego słanie do planowanego terminala Far East LNG. Jednak ze względu na problemy z dostępem do infrastruktury Rosnieft rozważa obecnie wycofanie się z tego pomysłu lub zrealizowanie go gdzie indziej. Jedyny terminal LNG w Rosji znajduje się właśnie na Sachalinie i należy do rywala Rosnieftu – Gazpromu, który decydował o dopuszczeniu tej firmy do infrastruktury.

Zdaniem sądu Rosnieft nie przedstawił dokumentów potwierdzających, że spółka samodzielnie bądź razem z ExxonMobil podjęła zasadniczą decyzję o budowie Far East LNG na Sachalinie a także dokumentów potwierdzających wybór gruntów przeznaczonych pod budowę zakładu.

Oczekiwano, że ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie Far East LNG będzie przyjęta do końca 2015 roku. Wartość projektu szacowana jest na 8 mld dolarów. Udziałowcami projektu Sachalin 1 są : ExxonMobil – 30 procent, japoński Sodeco – 30 procent, Rosnieft – 20 procent oraz indyjski ONGC – 20 procent.

Rosnieft sygnalizował jednak możliwość zamrożenia projektu. Nowa decyzja sądu jest zwrotem, który może pozwolić rywalowi Gazpromu na znalezienie porozumienia, tym bardziej, że koncern zwrócił się do Rosnieftu z propozycją zakupu gazu z jego złóż na potrzeby eksportu terminalem na wyspie.

Z kolei projekt Peczora LNG zakłada wydobycie ze złóż Korowinskoje oraz Kumżinskoje, które znajdują się w Nienieckim Okręgu Autonomicznym, przygotowanie ropy oraz gazu dla Kompleksowej Instalacji Przetwarzania Gazu, przetwarzanie kondensatu gazowego i oleju napędowego oraz budowę terminala LNG.

Jak informował 7 grudnia 2015 roku BiznesAlert.pl, Federalna Służba Antymonopolowa (FSA) wyraziła zgodę na zakup 100 proc. udziałów w projekcie Peczora LNG przez Rosnieft oraz należący do Dmitrija Bosowa – Alltech. Plan zakłada dwa warianty przepustowości terminala LNG – 4 oraz 8 mln ton rocznie, przy szacowanej kwocie inwestycji na poziomie odpowiednio 5,5 oraz 12,5 mld dol. Rosnieft będzie mógł eksportować LNG w ramach projektu, jeśli przejmie nad nim kontrolę.

Rosyjskie spółki inne niż Gazprom mogą słać LNG za granicę na mocy ustawy o liberalizacji eksportu LNG, która weszła w życie z dniem 1 grudnia 2013 r. Zgodnie z nią wysyłać LNG za granicę mogą wyłącznie te spółki, w których udział państwa wynosi ponad 50 proc. i które pracują na obszarze wewnętrznych wód morskich, morskich wód terytorialnych i szelfie kontynentalnym włącznie z Morzem Czarnym i Azowskim. Ponadto przepisom tym podlegają ich spółki zależne w ramach kapitału, w którym państwo ma ponad 50 proc. udziałów, produkujące LNG z gazu wydobywanego ze wskazanych złóż albo z gazu wydobytego przy realizacji umowy o rozdziale produkcji w tym tych, które zostały podpisane do dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy. Wobec czego RN Peczora LNG nie może samodzielnie eksportować LNG i potrzebuje zmian obowiązujących przepisów.

Jak informował 24 grudnia 2015 roku BiznesAlert.pl podczas sesji wiosennej rosyjska Duma planuje rozpatrzyć projekt ustawy, zakładający zmianę przepisów o eksporcie gazu, która umożliwi eksport LNG w ramach projektu Peczora LNG – poinformowało agencję RIA Novosti źródło zaznajomione z sytuacją.

Czytaj:

Rosja liczy na pomoc Japonii przy arktycznym gazie


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X