AlertŚrodowisko

Krytyka “hochsztaplerstwa klimatycznego” wkracza do głównego nurtu w Niemczech

Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

Niemiecki projekt medialny The Pioneer założony przez byłego redaktora naczelnego Handelsblatt Gabora Steingarta zwraca uwagę na rolę “hochsztaplerów klimatycznych”, którzy zaczęli wieść prym w dyskusji na temat ochrony klimatu.

Krytyka “hochsztaplerstwa klimatycznego”

“Hochsztaplerzy klimatyczni” to firmy lub instytucje, które ogłaszają nierealne i niemożliwe do spełnienia cele i zadania związane z ochroną klimatu; robią to, bo czerpią z tego polityczny i ekonomiczny kapitał, nie ponosząc za to odpowiedzialności.

– Ci ludzie, firmy i partie brzmią jak rewolucjoniści, a w rzeczywistości są oszustami. Dzień, w którym oszustwo zostaje ujawnione, jest zazwyczaj poza okresem wyborczym lub ich kadencją jako prezesów – czytamy na The Pioneer.

Dziennikarze uważają to za nader ryzykowną grę, która rodzi tylko rozczarowanie. – Tu gra się z ideałami młodości. W ten sposób hoduje się aktywistów, a w najgorszym wypadku nawet terrorystów klimatycznych – podaje The Pioneer.

Jednym z przykładów hochsztaplerstwa klimatycznego jest koncern Amazon, który ogłosił, że osiągnie neutralność klimatyczną do 2040 roku, a jednocześnie zakupił flotę samochodów ciężarowych z silnikami diesla, które mają dostarczać zakupy do klientów. The Pioneer uważa, że hochsztaplerstwo klimatyczne jest jednym z powodów klęski Energiewende w Niemczech.

The Pioneer/Aleksandra Fedorska


Powiązane artykuły

Felicity Ace. Źródło: wikimedia

Sąd zdecyduje, kto odpowiada za tysiące Volkswagenów na dnie oceanu

W dniu 2 lipca 2025 roku rozpoczęła się rozprawa przed Sądem Krajowym w Brunszwiku dotycząca konsekwencji finansowych awarii frachtowca „Felicity Ace”...

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen...
Komisja Europejska. Fot. Flickr

KE chce redukcji 90 procent emisji do 2040 roku. Polska: Nierealne

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowego celu klimatycznego: redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku w stosunku do...

Udostępnij:

Facebook X X X