Jak kryzys w Chinach i Rosji wpłynie na rynek paliw? Spięcie

18 sierpnia 2023, 07:30 Energetyka

W najnowszym podcaście Spięcie rozmawiamy o gospodarce Chin oraz Rosji i ich wpływie na globalny rynek paliw. Czy w przyszłości możemy się spodziewać wyższych cen na polskich stacjach?

Grafika: Mikołaj Teperek.
Grafika: Mikołaj Teperek.

– Wszystko co dzieje się w gospodarce Chin dotyczy również nas, ponieważ Chińczycy są motorem napędowym popytu. tj. są największym konsumentem ropy, paliw gotowych jak olej napędowy czy benzyna. Od tego, co się dzieje w gospodarce chińskiej, zależy popyt na te dobra, a od tego będą zależeć ceny na stacjach – powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

– Szybki wzrost gospodarczy Państwa Środka zaczyna spowalniać. Kończy się dywidenda demograficzna, co oznacza, że na jednego Chińczyka przypada większa ilość dóbr. […] Chińczycy mają coraz więcej problemów gospodarczych. Widać kryzys na rynku nieruchomości, problem z napędzaniem konsumpcji wewnętrznej i bezrobociem – mówił Jakóbik.

– Złe dane o produkcji przemysłowej sprawiają, że ropa zaczyna tanieć. Rynek obawia się, że Chiny będą sobie gorzej radzić – dodał.

– Czy na polskich stacjach będzie drożej? – pyta Jędrzej Stachura. – Wpływ inwazji Rosji na Ukrainę może zaburzyć prognozę. Jedno wydarzenie na froncie może windować ceny paliw. Rosjanie mogą manipulować podażą paliw w naszej części świata. Trzeba prowadzić analizę dwutorowo, jeśli spojrzymy globalnie, wygląda na to, że nie będzie problemu z podażą, czyli rynek będzie dobrze zaopatrzony. Nawet jeśli Rosjanie przykręcą kurek, to Amerykanie odkręcą swój, tak mówią prognozy. Dodatkowo, jeżeli pojawią się problemy z popytem w Chinach to podaż na świecie powinna być duża i ceny powinny spadać. To sugerowałoby, że na stacjach będzie taniej – tłumaczy Jakóbik. Zastrzega jednak, że działania Rosjan mogą podnieść cenę paliwa w regionie Polski ze względu na bliskość frontu wojny na Ukrainie oraz znaczenie ropy oraz paliw rosyjskich dla podaży na rynku.

Najnowszy odcinek Spięcia mogą Państwo znaleźć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud.