AlertCiepłownictwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZERopaWęgiel. energetyka węglowa

Komisja chce zwalczyć kryzys wywołany przez Putina i proponuje bank wodorowy

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Fot.; BiznesAlert.pl

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Fot.; BiznesAlert.pl

– Musimy przejść z rynku wodoru niszowego na masowy. Chcemy wyprodukować 10 milionów ton odnawialnego wodoru do 2030 roku – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas corocznego orędzia o stanie Unii Europejskiej. – Trzeba napędzić rynek wodoru, żeby zapełnić lukę inwestycyjną, która powstała w tej dziedzinie. Dlatego mogę już zapowiedzieć, że stworzymy nowy, europejski bank wodoru – powiedziała szefowa KE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła dziś trzecie, w swojej historii, orędzie o stanie Unii Europejskiej. Rozpoczynając spotkanie, komisarz powitała pierwszą damę Ukrainy Olenę Zełeński zaznaczając, że Ukraina ma i będzie mieć w przyszłości, wsparcie ze strony Unii Europejskiej. Przewodnicząca KE, odniosła się dalej do kryzysu energetycznego, przekazując informacje o planowanych rozwiązaniach i nacisku na rozwój rynku odnawialnego wodoru.

– Na powierzchnię wypłynęła wewnętrzna siła Unii. Tej siły będziemy jeszcze potrzebować. Przed nami trudny okres. Rodzinom trudno będzie związać koniec z końcem, a przedsiębiorstwa staną przed trudnymi wyborami na przyszłość – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej rozpoczynając coroczne orędzie o stanie UE.

– Mamy nauczkę z tej wojny. Trzeba było wsłuchać się w głosy wewnątrz UE, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Oni od lat nam mówili, że Putin się nie zatrzyma – oświadczyła Ursula von der Leyen. – Europejczycy wykazali się odwagą, by zrobić to, co należało zrobić. Nasza Unia Europejska jako całość stanęła na wysokości zadania. Gdy tylko wojska rosyjskie przekroczyły grancie Ukrainy, nasza reakcja było solidarna. Z tego możemy być dumni – dodała.

– Wiem, że Rosja manipuluje naszym rynkiem energetycznym. Wolą spalać gaz niż wysłać go do Europy w oparciu o zawarte umowy. Widzimy, że ten rynek już nie działa – dodała szefowa KE odnosząc się do kryzysu energetycznego.

Powstała grupa zadaniowa do obniżenia cen gazu

– Musimy zmniejszyć popyt na energię w godzinach szczytu. To obniży ceny. Przedstawiamy środki dla państw członkowskich w celu zredukowania ogólnej konsumpcji energii elektrycznej – informuje szefowa KE podczas orędzia o stanie Unii Europejskiej. – Potrzebne będzie wsparcie dla małych i średnich firm, na przykład dla hut szkła, które nie mogą sobie już pozwolić na rozpalenie pieców. Ale ważne jest rozmawiasz wsparcie dla gospodarstw domowych. Miliony Europejczyków potrzebują pomocy – wyjaśnia.

– Proponujemy limity przychodów dla firm energetycznych, które generują prąd. Jest czymś niewłaściwym, że te firmy osiągają tak ogromne zyski, korzystając z wojny i cierpienia naszych konsumentów i obywateli. Te firmy muszą podzielić się swoimi zyskami z tymi, którzy tego wsparcia najbardziej – zaznacza Ursula von der Leyen. – Nasza propozycja dotyczy paliw kopalnych i produkowanej z nich energii, które muszą przyczynić się do rozwiązania kryzysu energetycznego. Wszystkie nasze propozycje to pomoc w wysokości ponad 100 miliardów euro dla państw członkowskich, żeby zamortyzować cios. To środki doraźne, tymczasowe – wyjaśnia przewodnicząca. – Powstanie grupa zadaniowa, która zastanowi się nad tym jak wspólnie obniżyć ceny gazu – zapowiedziała von der Leyen.

– Będziemy współpracować z regulatorami rynku, żeby złagodzić problemy przedsiębiorstw, zmieniając m.in. reguły dygoczące wspólnego długu i podjąć środki, żeby zmniejszyć dzienne wahania cen. Planujemy mieć odpowiednie ramy w październiku, które pozwolą na wprowadzenie gwarancji państwowych, jednocześnie zachowując te same warunki dla wszystkich – informuje.

Nowe zasady to m.in. więcej odnawialnego wodoru

– Chcemy mieć rynek energii, który będzie oparty na nowych zasadach, bo te obecne nie sprawdzają się w odniesieniu do konsumentów – poinformowała Ursula von der Leyen i tym samym otworzyła temat wykorzystania źródeł odnawialnych. – Konsumenci muszą być w stanie korzystać z tańszej energii ze źródeł odnawialnych. Musimy odłączyć dominujący wpływ gazu, dlatego czeka nas dogłębna reforma rynku energetyki – poinformowała.

– Musimy przejść z rynku wodoru niszowego na masowy. Dzięki programowi RepowerEU, zwiększyliśmy dwukrotnie nasze cele. Chcemy wyprodukować 10 milionów ton odnawialnego wodoru do 2030 roku – zapowiedziała szefowa KE. – Trzeba napędzić rynek wodoru, żeby zapełnić lukę inwestycyjną, która powstała w tej dziedzinie. Dlatego mogę już zapowiedzieć, że stworzymy nowy, europejski bank wodoru. Będzie pomagał w zakupie wodoru i w ramach działalności, będzie mógł zainwestować trzy miliardy euro, żeby sfinansować konstrukcję przyszłego rynku wodoru. To nasz zielony pakt dla Europy – zaznacza.

– Kryzys klimatyczny jest dla nas obciążeniem. Susze oznaczają zamknięcie elektrowni wodnych, między innymi ceny energii wzrosły dziesięciokrotnie w porównaniu z czasami przed pandemią – podkreśliła Leyen.

Komisja Europejska/Maria Andrzejewska 

Jakóbik: Kryzys energetyczny może się skończyć szybciej przez kryzys gospodarczy (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X