Krzyczkowski: Katarczycy tną ceny LNG

3 lutego 2016, 11:00 Energetyka

KOMENTARZ

Tankowiec LNG firmy Qatargas

Wojciech Krzyczkowski

WysokieNapiecie.pl

Eksporterzy LNG z Kataru dokonali ostatnio kilku spektakularnych obniżek cen skroplonego gazu dla azjatyckich odbiorców. Powodem jest oczywiście spadek cen ropy, do których indeksowane są kontrakty LNG. Od początku spadków półtora roku temu branża LNG mówi o konieczności zmiany formuł cenowych, które zawodzą w czasie naftowego dołka.

Na początku stycznia Indie tryumfalnie ogłosiły wielki sukces negocjacji z drugim po Qatargasie producentem LNG z Kataru – RasGasem. Cena skroplonego gazu w wieloletnim kontrakcie spadnie nawet o połowę – z ok. 12 $/mmBtu (czyli ok. 430 $ za 1000 m sześc.) do prawdopodobnie 6-7 $/mmBtu (czyli ok. 215-250 $ za 1000 m. sześc.). Wiele też wskazuje, że nie jest to pierwsza obniżka, zaoferowana przez RasGas, który eksportuje rocznie prawie 50 mln m sześc. gazu w formie LNG. Cena w jednym z włoskich terminali, do których surowiec dostarcza RasGas między styczniem a październikiem 2015 r. spadła z 8,41 do 5,17 $/mmBty, czyli z 300 do niecałych 190 $ za 1000 m sześc.

Z kolei Qatargas zawarł z Pakistanem 15-letni kontrakt na dostawy LNG,w którym zgodził się nie tylko na indeksowanie ceny w poszczególnych dostawach do trzymiesięcznej (a nie wieloletniej) średniej notowań ropy Brent, ale też poszedł na wyjątkowo korzystny dla odbiorcy główny współczynnik determinujący kontraktową cenę gazu w stosunku do przyjętych notowań ropy. W najprostszym wariancie indeksacji, zależność cen jest liniowa, cena jednostki LNG to cena baryłki ropy razy ten współczynnik. Jeśli wynosi on ok. 17 proc., jednostkowa cena energii z obu źródeł jest równa. Im niższy współczynnik, tym bardziej – z punktu widzenia wartości energetycznej – LNG jest tańszy w porównaniu z ropą. To jeden z najtajniejszych parametrów kontraktu, ale pakistańska prasa powołując się na nieoficjalne źródła doniosła, że Qatargas zgodził się na 13,7 proc. Informatorzy gazet nie omieszkali z tryumfem donieść, że cena będzie o 20 proc. niższa niż dla tradycyjnego rywala Pakistanu – Indii.

Jeszcze niższy współczynnik – znów według nieoficjalnych źródeł w Pakistanie – Qatargas miał zaoferować w wygranym przetargu na równoległą do kontraktu długoterminowego dostawę 60 transportów LNG. A głównym kryterium tego przetargu miała być właśnie cena wynikająca z przelicznika. Ciąg dalszy artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl