Kubacki: Wstępna cena sprzedaży aktywów Engie w Polsce jest atrakcyjna

3 marca 2017, 11:00 Energetyka
Elektrownia Połaniec

Wstępna cena sprzedaży Engie Energia Polska ustalona na 1,264 mld zł. Zdaniem Bartłomieja Kubickiego z Societe Generale, wycena jest atrakcyjna, poniżej wycen polskich spółek.

„Biorąc pod uwagę wypracowane przez przejmowane aktywa 359 mln EBITDA, to EV/EBITDA na poziomie 2,8 nie jest wymagającą wyceną. Jeśli odejmiemy darmowe CO2, to znormalizowana EV/EBITDA na poziomie 3,5 wydaje się być atrakcyjna. Oczywiście nie wiemy, jakiego rzędu nakłady inwestycyjne są potrzebne – ocenia analityk.

Jak powiedział wycena jest atrakcyjna, poniżej wycen polskich spółek. Jednocześnie zaznaczył, że na wycenę mógł mieć wpływ kurs walutowy.

– Na pewno nie będzie negatywnej reakcji rynku, oceniam to lekko pozytywnie – podsumował analityk Societe Generale.

Wstępna cena sprzedaży Engie Energia Polska ustalona na 1,264 mld zł. Według otrzymanych wstępnych danych finansowych Engie Energia Polska, EBITDA w 2016 r. wyniosła 359 mln zł, a zysk operacyjny 269 mln zł. W wynikach ujęte są przychody z tytułu przyznanych darmowych praw do emisji CO2 w wysokości 73 mln zł, których wysokość w kolejnych latach ulegnie znaczącemu zmniejszeniu.

Wstępna cena sprzedaży na poziomie 1,264 mld zł, została ustalona „zgodnie z postanowieniami umowy, tak jak zostało to podane w raporcie, tj. w odniesieniu do wartości przedsiębiorstwa Engie Energia Polska ustalonej na poziomie 1,073 mld zł”.

Polska Agencja Prasowa