Kurtyka: Dzięki dywersyfikacji Polska zbuduje konkurencyjny rynek gazu

13 października 2016, 12:30 Energetyka

Perspektywy rozwoju rynku gazu w Europie Centralnej i Środkowo-Wschodniej oraz kierunki rozwoju infrastruktury do odbioru LNG z terminala w Świnoujściu to tematy poruszane podczas konferencji pt. „Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej”. W wydarzeniu, które odbyło się 12 października 2016 r. w Warszawie, udział wziął wiceminister energii Michał Kurtyka.

Podsekretarz stanu w ME podkreślił, że rynek LNG ma duży potencjał. Zaznaczył, że istotne w tym kontekście – z punktu widzenia Polski – są przede wszystkim budowa projektów w ramach tzw. Bramy Północnej i rozwój infrastruktury zwiększającej możliwości odbioru LNG – Faktyczna dywersyfikacja to zapewnienie innych źródeł i dróg dostaw nośników energii. Jednym z takich źródłem jest terminal w Świnoujściu – ocenił.

fot. Twitter / Profil Ministerstwa Energii

Wiceminister Kurtyka odniósł się również do prac dotyczących nowego europejskiego kodeksu sieciowego w sprawie taryf przesyłowych i nowelizacji Rozporządzenia SoS i Decyzji IGA – Są one niezwykle istotne dla kształtowania się europejskiego rynku surowców energetycznych – podkreślił. – Głos Polski jest w tej sprawie dobrze słyszalny na forum UE – dodał. Podkreślił, że nowy kodeks umożliwi m. in. zwiększenie konkurencyjności dostaw gazu przez terminal w Świnoujściu.

W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Czech, Słowacji, Litwy, Węgier oraz Biura Zasobów Energetycznych Departamentu Stanu USA oraz Biura ds. Regulacji i Międzynarodowego Zaangażowania w Departamencie Energii USA.

Źródło: Ministerstwo Energii