Kurtyka: Inwestorzy zdecydują czy chcą rozbudować Elektrownię Ostrołęka C

25 listopada 2019, 08:45 Alert

Idziemy w kierunku transformacji krajowej energetyki na zieloną, jak ta pochodząca chociażby ze źródeł odnawialnych – mówi w wywiadzie dla poniedziałkowego „Dziennika Gazety Prawnej” Michał Kurtyka, minister klimatu.

Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Czy Elektrownia Ostrołęka C powinna powstać?

Kurtyka pytany przez dziennik czy jakikolwiek blok węglowy w Polsce powinien jeszcze powstać, odpowiedział: „Minister (Krzysztof – b. minister energii) Tchórzewski zadeklarował, że blok w Ostrołęce będzie ostatnim polskim blokiem węglowym”.

Dopytywany, czy to wiążące zobowiązanie, stwierdził, że „to deklaracja członka rządu”. A na pytanie, czy Ostrołęka C powstanie, odpowiedział: „To pytanie mniej skierowane do rządu, a bardziej do podmiotów, które – jak powie działem – istotnie rewidują swoje strategie. Na przykład Tauron kilka miesięcy temu ogłosił konieczność znacznego zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii”.

Minister dodał, że ostatni blok węglowy w Polsce powstanie, jeśli tak zdecydują inwestorzy. Szef resortu klimatu zaznaczył, że trzeba „działać rozważnie”. „Mogę zapewnić, że idziemy w kierunku przechodzenia krajowej energetyki na zieloną energię, jak ta pochodząca chociażby z OZE” – powiedział „DGP”.

Polska Agencja Prasowa

Spięcie BiznesAlert.pl. PGE mówi pas. Co dalej z finansowaniem ostatniej elektrowni węglowej w Polsce?