EnergetykaŚrodowisko

Kurtyka: Mechanizm Transformacji Energetycznej to początek drogi ku neutralności klimatycznej

Minister klimatu Michał Kurtyka .Fot. Ministerstwo klimatu

Minister klimatu Michał Kurtyka .Fot. Ministerstwo klimatu

„Polityki, które zostaną przygotowane w najbliższej przyszłości, przede wszystkim muszą być ze sobą spójne, a także muszą uwzględniać wspólny cel, który chcemy osiągnąć” – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji dot. wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu, zorganizowanej przez Komisję Europejską. W wydarzeniu, które odbyło się 28 stycznia 2020 r. w Brukseli, uczestniczył także wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Minister Kurtyka o wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu

Minister Kurtyka, otwierając II sesję konferencji podkreślił, że osiągnięcie neutralności klimatycznej jest bezprecedensowym wyzwaniem cywilizacyjnym. „Dotyczy ono zarówno wykonalności tego celu, jak i gotowości naszych społeczeństw do zmiany nawyków i zmian kulturowych. Musimy zmienić sposób, w jaki produkujemy energię, dojeżdżamy do pracy, konsumujemy i traktujemy nasze środowisko naturalne. Oznacza to także zasadniczą zmianę w podejściu UE do polityki klimatycznej” – powiedział.

Szef resortu klimatu zwrócił uwagę, że neutralność klimatyczna dot. wielu sektorów – nie tylko energetycznego, ale też m.in. transportu, przemysłu i rolnictwa. W opinii ministra Kurtyki podstawową kwestią do rozwiązania w przypadku sektora energetycznego jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii.

Minister Kurtyka zaznaczył także, że transformacja jest procesem długoterminowym. „Sprawiedliwe i odpowiedzialne przejście będzie wymagało czasu. Mam nadzieję, że fundusze uzyskane z MST pozwolą nam i regionom w innych krajach na zainicjowanie zmian, które przyczynią się do ich rozwoju i zapewnią lokalnym społecznościom płynną transformację” – zaznaczył.

„Jesteśmy na początku naszej drogi, a mechanizm sprawiedliwej transformacji to pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie ostatni mechanizm, który wesprze nasze przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu” – dodał minister.

Spotkania bilateralne z komisarzami UE

Podczas pobytu w Brukseli minister Kurtyka odbył również szereg spotkań bilateralnych. Spotkał się m.in. z unijną komisarz ds. energii Kadri Simson. Tematem rozmowy była transformacja energetyczna oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.

„Polska prowadzi intensywne działania w tym obszarze, których rezultatem jest przygotowanie projektu ustawy o promocji wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która jest obecnie na etapie konsultacji społecznych – głównym celem jest stworzenie optymalnych warunków dla rozwój tego sektora” – zaznaczył minister.

Ponadto szef resortu klimatu spotkał się z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem. Minister Kurtyka zwrócił uwagę, że polityka klimatyczna powinna uwzględniać szczególne uwarunkowania państw członkowskich. „W kontekście wszelkich środków redukcji ważne jest również zachowanie neutralności technologicznej” – dodał.

Na temat rozwoju bezemisyjnego transportu i elektromobilności minister Kurtyka rozmawiał z Adiną Vălean, europejską komisarz ds. transportu.

„Rozwój bezemisyjnego transportu jest dla nas szczególnie ważny. Powinniśmy stworzyć mechanizmy wsparcia na poziomie europejskim, aby zmniejszyć koszty samochodów elektrycznych” – powiedział minister. Z kolei neutralności klimatyczna i sprawiedliwa transformacja to niektóre z tematów rozmowy szefa resortu klimatu z przewodniczącym Komisji Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) w Parlamencie Europejskim Pascalem Canfinem.

Rozmowy z polskimi europosłami

Minister klimatu Michał Kurtyka rozmawiał także z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego, by przedyskutować najważniejsze kwestie energetyczne i klimatyczne, nad którymi pracują obecnie unijne instytucje.

Ministerstwo Klimatu


Powiązane artykuły

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Udostępnij:

Facebook X X X