EnergetykaGaz.

Kurtyka: Nie ma miejsca na politykę faktów dokonanych Nord Stream 2

Michał Kurtyka, fot. Ministerstwo Energii

Polska podniosła aspekt związany z nowelizacją dyrektywy gazowej i koniecznością jak najszybszego przejścia do fazy politycznej. Warszawę poparło 10 państw – powiedział po spotkaniu Rady Unii Europejskiej ds. energetyki wiceminister energii Michał Kurtyka.

– W sumie razem z Polską jedenaście państw opowiedziało się za stwierdzeniem, że dyrektywa gazowa jest już projektem, który należałoby skierować do dyskusji politycznej. To jest ważny sygnał dla prezydencji bułgarskiej, która obecnie dzierży w swoich dłoniach przyszłość tego dokumentu i ona zdecyduje kiedy zostanie on przekazany do dyskusji na poziomie COREPER. – mówił.

Zapytany o reakcję prezydencji bułgarskiej na apel Polski powiedział, że nasz kraj ,,oczekuje słów a nie czynów. – Zobaczymy w jaki sposób prezydencja weźmie pod uwagę to, że 11 państw, Parlament Europejski oczekują tego, aby tekst dyrektywy gazowej stał się przedmiotem dyskusji w ramach trilogów – mówił.

Jednocześnie zaznaczył, że cztery państwa były przeciwko m.in. Niemcy. IAR podała, że oprócz Niemców także Austria, Belgia i Holandia.

Odnosząc się do sporu o budowę gazociągu Nord Stream 2, który miałyby objąć nowe regulacje stwierdził, że coraz więcej przywódców europejskich w tym kanclerz Angela Merkel uważa, iż mamy do czynienia z projektem nie czysto biznesowym a politycznym.

– Jesteśmy głęboko przekonani, że jeżeli chodzi o nowelizację dyrektywy gazowej, musimy jak najszybciej iść do przodu. Nie możemy dopuścić do tego, aby strony działały metodą faktów dokonanych – powiedział wiceminister Kurtyka.


Powiązane artykuły

Emisje CO2 w Niemczech wzrosną

Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia nowego systemu handlu emisjami (ETS2), który od 1 stycznia 2027 roku zastąpi obecny niemiecki...

Cios w małych lokalnych dostawców energii w Niemczech

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przedstawiła nowe plany dotyczące regulacji rynku energii, które budzą obawy wśród miejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej...
Aktywiści pod platformą. Fot. Greenpeace

Greenpeace uderza w Norwegię. “To hipokryci”

Organizacja Greenpeace zarzuca Norwegii hipokryzję, wskazując, że kraj finansuje zieloną transformację z zysków z paliw kopalnych. Aktywiści twierdzą, że eksport...

Udostępnij:

Facebook X X X