Kurtyka: Polska dyplomacja energetyczna podołała pakietowi zimowemu

29 czerwca 2018, 13:45 Energetyka

– Kiedy 2,5 roku temu obejmowałem funkcję wiceministra, nie miałem świadomości z jak potężnym wyzwaniem przyjdzie mi się zmierzyć – chodzi o tzw. pakiet zimowy. Udało się podołać temu zadaniu dzięki skutecznej dyplomacji energetycznej Polski – powiedział podczas dzisiejszego śniadania prasowego, wiceminister energii, Michał Kurtyka.

Jak zaznaczył, dzięki powołanemu w resorcie zespołowi można było podjąć wyzwania związane z pakietem zimowym tak, że znacząca część jego postanowień przechodzi w fazę wdrożeniową. – Jesteśmy w fazie tuż przed końcowym rozstrzygnięciem. Pozostało nam zadania związane z rykiem energii – mówił wiceminister.

Wiceminister wspomniał m.in. o dyrektywie OZE. – W ciągu ostatnich dni osiągnięto kompromis, który był trudny do spełnienia. Trwały dyskusje na temat celu, który dotyczy całej Unii Europejskiej. Poszczególne państwa będą określać założenia spójne z ich możliwościami oraz spójne z ambicjami europejskim – przekonywał Kurtyka.

Na poziomie COREPER wkrótce ma dojść do głosowania na temat dyrektywy efektywności energetycznej. – Spodziewamy się osiągnięcia kompromisu – powiedział.

Jego zdaniem rośnie rola dyplomacji energetycznej Polski przez co udało się aby w części rozstrzygnięć na poziomie europejskim uwzględniono stanowisko Warszawy. – Jesteśmy w stanie poprzeć większość kompromisów. To sukces dyplomacji energetycznej Polski – podkreślił wiceminister Kurtyka. Przypomniał, że dzięki staraniom Polski, dyskusja na temat regionalnych centrów operacyjnych została rozstrzygnięta po naszej myśli.