EnergetykaGaz.

Kurtyka: Precedens ukraiński pomoże PGNiG w sporze z Gazpromem

Michał Kurtyka, fot. Ministerstwo Energii

Zdaniem Polski wstępny wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sporze Naftogazu i Gazpromu potwierdza stosowanie przez rosyjskiego monopolisty nieuczciwych praktyk, które zostały stwierdzone w toku śledztwa antymonopolowego Komisji Europejskiej.

– Wyrok w sprawie ukraińskiej w pełni i jednoznacznie piętnuję dotychczasowa politykę Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla Polski ma to tym większe znaczenie, że pokazuje sposób działania, który został również zakwestionowany przez PGNiG w postępowaniu arbitrażowym przeciwko rosyjskiemu partnerowi. Powinien stanowić również jasne przesłanie dla Komisji Europejskiej w prowadzonym postępowaniu antymonopolowym, w szczególności w kontekście niedawno skończonego market testu i prowadzonych obecnie rozmów z Gazpromem – powiedział w rozmowie z BiznesAlert.pl wiceminister Michał Kurtyka.

Przypomnijmy, że w środę 31 maja Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie podjął oddzielną decyzję w sprawie sporu Naftogazu z Gazpromem o kontrakt na dostawy gazu na Ukrainę od 2009 roku.

Naftogaz poinformował, że Trybunał w całości odrzucił żądania Gazpromu w sprawie stosowania klauzuli take or pay, a także uwzględnił żądania strony ukraińskiej, która domagała się rewizji cen zawartych w kontraktach i uwzględnienia przy ich wyznaczaniu warunków rynkowych. Ponadto całkowicie zniesiono zakaz reeksportu gazu.

Spór przez Arbitrażem prowadzi również PGNiG. Zimą 2016 roku polska spółka zaskarżyła Gazprom zarzucając mu niesprawiedliwą cenę w kontrakcie długoterminowym z 1996 roku zwanym kontraktem jamalskim. Pod koniec maja Gazprom poinformował, że spodziewa się rozstrzygnięcia w tej sprawie do 30 listopada 2017 roku.

 

Jakóbik: Ukraiński precedens to problem dla rosyjskiej piątej kolumny w Polsce


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X