Minister Kurtyka wziął udział w polsko-hiszpańskich rozmowach o polityce klimatycznej

1 czerwca 2021, 16:00 Alert
Rozmowy-rządów-Polski-i-Hiszpanii.-Fot.-MKiŚ
Rozmowy rządów Polski i Hiszpanii. Fot. MKiŚ

Jednym z elementów konsultacji były rozmowy przedstawicieli poszczególnych resortów w ramach stolików tematycznych. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wziął udział w stoliku poświęconym kwestiom energetyczno-klimatycznym, gdzie prowadził rozmowy z czwartą wicepremier i minister transformacji ekologicznej i wyzwań demograficznych Hiszpanii Teresą Riberą.

Polityka klimatyczno-energetyczna, także w kontekście regulacji na szczeblu UE, na stałe wpisała się w ostatnich latach w relacje bilateralne Polski i Hiszpanii. W dzisiejszych rozmowach zidentyfikowaliśmy wspólne interesy i podejścia. Wierzę głęboko, że ta diagnoza będzie pomocna we wzmocnieniu naszej współpracy w zakresie polityki klimatycznej także na forum UE – mówił Kurtyka.

Konsultacje ministrów w zakresie polityki klimatycznej obu krajów dotyczyły kilku kluczowych tematów. Były to m.in. kwestie sprawiedliwej transformacji. Jak podkreślił minister Michał Kurtyka, Polska zdecydowanie opowiada się za potrzebą sprawiedliwej transformacji energetycznej. Polska i Hiszpania mają wspólne wyzwania w regionach węglowych, co niewątpliwie zbliża nasze stanowiska w tej wrażliwej społecznie i gospodarczo kwestii. W trakcie spotkania rozmawiano też o wspieraniu rozwoju elektromobilnosci i możliwościach zwiększenia liczby aut elektrycznych w obu krajach, a także o indywidualnych inwestycjach w fotowoltaikę i pompy ciepła na polskim i hiszpańskim rynku. Konsultacje dotyczyły również kwestii szukania możliwości współpracy w ramach „Fit for 55”.

– Realizacja podwyższonego celu klimatycznego Unii Europejskiej na 2030 r. będzie kluczowa dla naszych wspólnych wysiłków na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do 2050 r. Dlatego z niecierpliwością czekamy na nadchodzące projekty legislacyjne Komisji Europejskiej w ramach pakietu „fit for 55” i nowe możliwości współpracy pomiędzy Polską a Hiszpanią – podkreślił Michał Kurtyka.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Michał Perzyński