Kurtyka: Zakończyliśmy konsultacje ustawy o elektromobilności

2 czerwca 2017, 15:00 Energetyka
Michał Kurtyka, fot. Ministerstwo Energii
Michał Kurtyka, fot. Ministerstwo Energii

W dniach 1-2 czerwca 2017 r. w Ministerstwie Energii trwa II Okrągły Stół Energetyczny organizowany przez resort we współpracy z Zespołem Doradców Gospodarczych TOR. Konferencja została zorganizowana pod patronatem portalu BiznesAlert.pl.

Drugi dzień Okrągłego Stołu Energetycznego otworzył wiceminister energii Michał Kurtyka, który mówił o stanie prac nad projektem elektromobilności w Polsce.

– Jesteśmy rok po ogłoszeniu programu elektromobilności. Technologia, środowisko, komfort życia – to te trendy, które zdefiniowaliśmy. Pojawiają się pytania o to, jak odpowiedzieć na te wyzwania. Jako państwo wspólnie zdiagnozowaliśmy trend. Czy mamy czekać na to, aż ten trend do nas dotrze, czy być proaktywni? Chcemy być proaktywni. Elektromobilność to dla nas szansa z kilku powodów, m.in. energetycznych i środowiskowych. Ogłosiliśmy plan na rzecz rozwoju elektromobilności. Pierwszym ogniwem całego planu jest wspomniany plan oraz ambitny cel jaki jest przed nami, a więc obecność 1 mln samochodów elektrycznych w Polsce w 2025 roku. Rząd przyjął plan razem z Krajowymi Ramami Paliw Alternatywnych dotyczącymi infrastruktury do ładowania – powiedział wiceminister energii.

– Powołano komitet sterujący dot. elektromobilności, który włącza poszczególne Ministerstwa: Rozwoju, Infrastruktury, Środowiska, Finansów oraz inne instytucje, takie jak NFOŚiGW. Była to konieczna koordynacja działań na poziomie rządu – dodał.

W trakcie wystąpienia Kurtyka wspomniał o podpisanym liście intencyjnym w sprawie rozwoju elektromobilności na poziomie samorządów.

– 20 lutego podpisaliśmy list intencyjny pomiędzy Ministerstwami Energii, Rozwoju oraz 41 samorządami, które chcą prowadzić ten projekt i prowadzić z nami dialog. W tym celu Ministerstwo opracowało ustawę o Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. 1,5 procent dochodów z akcyzy zostanie przeznaczone na rozwój infrastruktury rozwoju elektromobilności. Osobną kwestią jest ustawa o elektromobilności zaprezentowana pod koniec kwietnia. Termin zgłaszania pytań i uwag minął pod koniec maja. W efekcie będziemy mieć czyste powietrze, rozwój polskiej energetyki oraz bezpieczny transport – zakończył.