Minister Kwieciński rozmawiał o bezpieczeństwie energetycznym na Ukrainie

13 czerwca 2019, 09:00 Alert
ukraina
fot. Wikipedia/CC

Bezpieczeństwo i energetyka oraz zagrożenia ze strony Rosji były tematami rozmów, które minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przeprowadził w środę w Kijowie z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksandrem Danylukiem.

Polska i Ukraina podzielają stanowisko w sprawie uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu; Ukraina mogłaby otrzymywać ten surowiec za pośrednictwem Polski – oświadczył Kwieciński po spotkaniu. „Polska i Ukraina prezentują dość spójne stanowisko szczególnie w odniesieniu do gazu i uniezależnienia się od dostaw z Rosji, ale również budowania swojej własnej sieci współpracy. Cieszy mnie, że jest tutaj pełne zrozumienie ze strony ukraińskiej” – powiedział minister polskim dziennikarzom. „Wiadomo, że nasz terminal (LNG) w Świnoujściu będzie rozbudowywany na dodatkowe moce, więc sądzimy, że ten gaz, który będziemy pozyskiwali z zewnątrz, będzie mógł być sprzedawany do innych krajów, w tym Ukrainy. I tutaj są na pewno obszary do współpracy” – wyjaśnił.

Danyluk, były minister finansów, jest sekretarzem RBNiO od 28 maja. Na stanowisko to mianował go nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Danyluk doradzał mu w kampanii wyborczej w kwestiach polityki zagranicznej i gospodarki. Minister Kwieciński ocenił, że zmiana na szczytach ukraińskiej polityki doprowadzi do poprawy relacji z Ukrainą. Jak zaznaczył, niebawem w tym kraju mają odbyć się jeszcze wybory parlamentarne, po których wyłoniony zostanie nowy rząd. „Liczymy na to, że nowy układ polityczny na Ukrainie będzie bardziej przyjazny dla relacji polsko-ukraińskich niż w tym poprzednim rozdaniu. Mam tu na myśli nie tylko kwestie polityczne, ale i gospodarcze” – powiedział.

W spotkaniu Kwiecińskiego z Danylukiem uczestniczył ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki. „Potwierdziliśmy, że na forum europejskim chcemy nadal pozostać głównym ambasadorem dla reprezentowania spraw ukraińskich w Unii Europejskiej i że to jest dla nas szalenie ważne. Że chcemy wspierać Ukrainę w jej dążeniach do bliższej integracji z UE i że zależy nam na tym, żeby Ukraina rozwijała się gospodarczo” – oświadczył szef resortu inwestycji i rozwoju. „To, że mamy partnera dużo słabszego, aniżeli powinniśmy mieć, wcale nie jest dobre dla polskiej gospodarki, więc zależy nam na rozwoju tego kraju” – podkreślił minister Kwieciński w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Kijowie.

Polska Agencja Prasowa